Załatwianie spraw urzędowych przez internet to wygodne rozwiązanie, które oszczędza wiele czasu (i nerwów). Zamiast brać wolne w pracy i stać w długich kolejkach, można złożyć wniosek online o dowolnej godzinie. Warunek konieczny: posiadanie profilu zaufanego. Co załatwisz w internecie?
/INTERIA.PL
Profil zaufany – ta usługa nic nie kosztuje
Jeśli masz dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz numer PESEL, możesz również mieć profil zaufany. Usługa jest w zupełności bezpłatna.
Profil zaufany pozwala ci potwierdzić twoją tożsamość w internecie, co np. przydaje się przy składaniu wniosków online nie tylko w instytucjach państwowych, ale również przy podpisywaniu umów z podmiotami prywatnymi.
Do czego służy profil zaufany?
Profil zaufany w prosty sposób pozwala złożyć wniosek, skargę, odwołanie i podanie bez konieczności drukowania dokumentu lub ręcznego jego wypełniania, wysyłania do odpowiedniego urzędu pocztą lub składania osobiście na dzienniku podawczym.
Reklama
Profil zaufany pomaga przy instalacji aplikacji mObywatel – dzięki niemu możliwe jest szybkie potwierdzenie tożsamości podczas pierwszego uruchamiania aplikacji. Profil zaufany pozwala na zalogowanie się na portalu GOV.pl, PUE ZUS, IKP (Internetowe Konto Pacjenta) i wielu innych publicznych serwisów.
Co załatwisz online?
Lista spraw, które możesz załatwić online, wciąż się rozszerza. Z pewnością do najpopularniejszych e-usług zalicza się:
Wysłanie pisma ogólnego
Pisma ogólne to nic innego, jak podanie, wniosek, zgłoszenie lub skarga. Można je wysyłać do różnych organów administracji publicznej. Pismo ogólne w profilu zaufanym pozwala na szybkie stworzenie takiego pisma oraz wysłanie go do e-skrzynki odpowiedniego podmiotu lub urzędu.
Uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego
Po zarejestrowaniu w urzędzie stanu cywilnego małżeństwa, urodzenia lub zgonu, obywatel uzyskuje bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny dokument należy zapłacić opłatę skarbową. Obecnie można to zrobić również online, a odpis zamówić w postaci elektronicznej lub papierowej (do odbioru w urzędzie lub w niektórych przypadkach pocztą).
Zgłoszenie narodzin dziecka
Po urodzeniu dziecka wszystkie formalności można sfinalizować online: zgłosić narodziny, uzyskać numer PESEL, zameldować nowego obywatela oraz złożyć wniosek o świadczenie 800+ (i inne, jeśli przysługują).
Zgłoszenie sprzedaży lub kupna pojazdu
Jeśli twoje auto zmieniło właściciela lub ty nabyłeś nowy samochód, możesz wszystkie formalności z tym związane dopełnić online.
Sprawdzenie punktów karnych
Straciłeś rachubę w otrzymanych punktach karnych? Korzystając z usługi CEPiK 2.0 możesz sprawdzić swoje aktualne dane w ewidencji kierowców.
Zameldowanie i wymeldowanie
Online możesz zarówno zameldować się na pobyt stały, jak i czasowy, a także się wymeldować. Warto pamiętać, że jeśli po wymeldowaniu się chcesz od razu zameldować się w innym miejscu, nie ma potrzeby składania dwóch wniosków. Wystarczy zameldować się pod nowym adresem, a automatycznie zostaniesz wykreślony z pobytu stałego pod starym.
Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich spraw, które możesz zrobić za pośrednictwem internetu. Profil zaufany umożliwia ci również rozliczenie swojego e-PIT, zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola, zmienienie swojego stałego obwodu głosowania.
Online możliwe jest obecnie także założenie działalności gospodarczej, złożenie wniosku o zostanie podatnikiem VAT, dokonanie wpisów w CEiDG. Online można zastrzec PESEL oraz odwołać to zastrzeżenie. Banki umożliwiają także sprawne zastrzeżenie dowodu osobistego przez ich aplikację.
Czy załatwianie spraw online wymaga profilu zaufanego?
W wielu sytuacjach – tak. Szczególnie, jeśli zamierzasz kontaktować się z instytucją publiczną. Jeśli jednak posiadasz konto bankowe, możesz autoryzować swój profil zaufany logując się przez bankowość internetową – efekt będzie ten sam.
Założenie profilu przez bankowość internetową jest najszybszym i najczęściej wybieranym sposobem. Nie wymaga to potwierdzania danych, ponieważ wszystkie zostały potwierdzone w procesie zakładania konta. Zdecydowana większość banków umożliwia tę opcję (Millennium Bank, ING Bank Śląski, BOŚ Bank, Velo Bank, Credit Agricole, Inteligo, BNP Paribas, Alior Bank i wiele innych).
Możesz również założyć profil zaufany online wypełniając wniosek i łącząc się online z urzędnikiem. Jeśli z różnych przyczyn wolisz tradycyjną drogę, profil zaufany założysz w ponad 2 tysiącach punktów w całym kraju.
Warto jednak wiedzieć, że niekiedy dopełnianie różnych formalności online co prawda nie wymaga profilu zaufanego, ale na pewno konta bankowego – np. podpisując umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych, możesz zostać poproszony o wykonanie kontrolnego przelewu ze swojego konta na konkretny numer rachunku (przeważnie na 1 grosz lub 1 zł).
Większość podmiotów świadczących usługi, z którymi do tej pory kojarzona była konieczność odwiedzenia stacjonarnie jednego z punktów obsługi klienta, przynajmniej w części pozwala na dopełnienie różnego typu formalności online. Warto dopytać się na infolinii przed udaniem się do placówki firmy, czy nasza sprawa nie może być załatwiona zdalnie.
KO