Jak zarabiać na nieruchomościach w Polsce

W obecnej sytuacji w Polsce i na świecie wiele osób zastanawia się, gdzie zainwestować swój kapitał i jak zarabiać na nieruchomościach. Czy jest to nadal bardzo dochodowy biznes?

B4684e69 8619 435b 942e 3484abe6d374, NEWSFIN
Jak zarabiać na nieruchomościach w Polsce

Rynek nieruchomości w Polsce oferuje wiele możliwości inwestycyjnych, jednak na chwilę obecną jest to opłacalne, tylko w przypadku posiadania „żywych” pieniędzy, a nie zaciągania kredytów hipotecznych.

Rodzaje zarabiania na nieruchomościach w Polsce?

Istnieją trzy rodzaje zarabiania na inwestycjach w nieruchomości w Polsce, są to: renowacja, wynajem i zarabianie na wzroście rynku. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

KUPNO – REMONT – SPRZEDAŻ

To naprawdę skuteczna strategia, na której można zarobić w dość krótkim czasie. Kupujesz tani dom lub mieszkanie, remontujesz je i sprzedajesz z dużym zyskiem.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to prawdziwy biznes, który wymaga czasu, wiedzy, umiejętności organizacyjnych i oczywiście gustu.

Czasem na rynku pojawiają się prawdziwe diamenty – dom z zaniedbanym ogrodem, brzydką tapetą na ścianach czy nieudanym wyborem mebli może odstraszyć innych kupujących. Jednak za „kilka złotych” i odrobinę własnych starań można zmienić pierwsze wrażenie i tym samym uzyskać lepszą cenę bez inwestowania w remont, a jedynie zmieniając nieco wnętrze. Sztuczka zarabiania na nieruchomościach w tym przypadku polega na tym, aby wydać jak najmniej pieniędzy i sprawić, aby nieruchomość była jak najbardziej atrakcyjna.

Problem z tym modelem biznesowym polega na tym, że jest on trudny (ponieważ jest krótkoterminowy) i zakłada, że jesteś skłonny podjąć ryzyko. Rynek mieszkaniowy może się załamać w każdej chwili, a ty ryzykujesz utratę pieniędzy w krótkim okresie.

KUPNO POD WYNAJEM – WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY LUB KRÓTKOTERMINOWY

Klasycznym i najpopularniejszym sposobem zarabiania pieniędzy na inwestycjach w nieruchomości są inwestycje w wynajem.

Może to być mieszkanie do wynajęcia lub dom do wynajęcia. Może to być wynajem komercyjny lub prywatny. Największą wadą takiej inwestycji będzie duży kapitał, który należy przeznaczyć na bezpośredni zakup nieruchomości.

Zarabianie na wzroście rynku

Najbardziej bezproblemowym i najbardziej opłacalnym sposobem na czerpanie zysków z inwestycji w nieruchomości w Polsce jest zarabianie na rosnącym rynku.

Według wszystkich ekspertów od wielu lat rynek nieruchomości w Polsce określany jest jako stabilny. Wynika to z faktu, że rzadko występują duże wahania cen. Dlatego inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości inwestycyjnych, ceny bardzo rzadko spadają. Od 1992 roku nastąpiło jedynie spowolnienie podczas kryzysu w latach 2006-2009. Po tym okresie ceny ponownie zaczęły rosnąć. Gdybyś kupił mieszkanie w 1992 roku, Twoja inwestycja zwróciłaby się sześciokrotnie w 2021 roku!

Ceny domów jednorodzinnych wzrosły prawie pięciokrotnie od 1992 roku, co oznacza, że gdybyś zainwestował w nieruchomości w 1992 roku, zarobiłbyś co najmniej 4,5 razy więcej pieniędzy w 2021 roku.

Idealnym rozwiązaniem dla tego typu zarabiania jest zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, w nowo wybudowanej nieruchomości. Zarabiasz zarówno na różnicy – „kluczach do wykopalisk”, jak i na wzroście rynku. Więcej na ten temat opowiem w innym artykule.

Strategie zarabiania na nieruchomościach w Polsce

Poniżej znajdziesz krótki opis możliwych strategii, które masz do dyspozycji, gdy zaczynasz inwestować w nieruchomości. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w jak najszybszym rozpoczęciu zarabiania na nieruchomościach.

W zależności od tego, jak duże ryzyko jesteś skłonny podjąć i jak dużym kapitałem dysponujesz, będą oczywiście pewne ograniczenia. Pamiętaj więc, że nawet jeśli zaczniesz od małego, możesz łatwo awansować – także jeśli chodzi o ten rodzaj inwestycji.

CRAWDFUNDING.

 • Crowdfunding:
 • Ryzyko: 1/5
 • Metoda uzyskiwania dochodu: Dywidendy i zyski
 • Potencjał zarobkowy: 1/5

Pierwszą opcją, którą musisz znać, jest crowdfunding. Być może znasz ten termin. Jest on najczęściej używany w odniesieniu do startupów, w które można pomóc innym inwestować. Ta sama koncepcja została przeniesiona na rynek nieruchomości, gdzie wielu inwestorów łączy siły.

Dzięki crowdfundingowi możesz zarabiać na dwa sposoby:

 1. Dywidendy: kwota wypłacana każdego roku – często około 3-5%.
 2. Zwrot: wzrost wartości funduszu nieruchomości – często około 8-9%.

Twój zwrot zostanie określony na podstawie kwoty zainwestowanej w projekt.

Dla przykładu: jeśli zainwestujesz 10.000 zł w projekt, który wypłaca 3% dywidendy rocznie i zwraca 8% rocznie, po 5 latach otrzymasz 4.693 zł zwrotu, a regularnie będziesz zarabiać ponad 1.500 zł dzięki dywidendom.

W ciągu zaledwie 5 lat daje to 6 200 zł zysku.

To tylko przykład i oczywiście nie ma gwarancji, że tak będzie w rzeczywistości. Dzięki tej strategii ryzyko jest niskie, ponieważ nie musisz być odpowiedzialny za całe mieszkanie, kredyt bankowy, remonty itp.

Zamiast tego możesz po prostu zainwestować fikcyjne 10 000 zł, a inni się tym zajmą. Jednak stracisz również część zysku, ponieważ będziesz musiał podzielić się nim z innymi inwestorami. Przykładami takich nieruchomości inwestycyjnych są aparthotele, domy dochodowe nad morzem lub w górach.

ZAROBKI Z DŁUGOTERMINOWEGO WYNAJMU NIERUCHOMOŚCI

 • Ryzyko: 2/5
 • Metoda dochodu: wynajem i aprecjacja
 • Potencjał zarobkowy z nieruchomości: 2/5

Kupno mieszkania na wynajem (lub domu) to jedna z najpopularniejszych form inwestowania w ogóle. Istnieją jednak różne strategie wynajmu.

1 STRATEGIA: Pierwszą z nich jest kupowanie i wynajmowanie mieszkań z dala od dużych miast.

Powodem, dla którego wiele osób to robi, jest to, że mieszkania te są tanie w porównaniu do mieszkań w dużych miastach i nadal można je wynająć, ponieważ wielu Polaków mieszka również w małych miastach.

Ludzie zawsze powinni mieć gdzie mieszkać, więc najlepiej byłoby, gdybyś zawsze miał możliwość wynajęcia mieszkania, bez względu na to, gdzie się ono znajduje. Dzięki tej strategii będziesz w stanie uzyskać więcej mieszkań, ale jednocześnie twoje dochody z wynajmu zostaną znacznie zmniejszone.

2 STRATEGIA: Inną strategią jest inwestowanie w droższe i większe mieszkania w większych miastach. Mieszkania te będą kosztować znacznie więcej, ale będzie można również ustalić znacznie wyższe czynsze.

Wiele osób chce mieszkać w centrum dużych miast (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań), co czyni je atrakcyjnymi miejscami – a to powoduje wzrost cen wynajmu. Zarówno ryzyko, jak i dochód rosną, jeśli zdecydujesz się kupić dom na wynajem.

W porównaniu do crowdfundingu, trzeba włożyć więcej pieniędzy w inwestycję i upewnić się, że nieruchomość jest atrakcyjna. Ale w zamian wszystkie zyski pozostają przy tobie. Jeśli masz odwagę na większy projekt, ta opcja jest zdecydowanie dobrą inwestycją, jeśli możesz znaleźć dobrą nieruchomość.

Zarabianie na wynajmie krótkoterminowym (Airbnb / Booking.com itp.)

 • Ryzyko: 3/5
 • Metoda uzyskiwania dochodu: czynsz i aprecjacja
 • Potencjał zarobkowy nieruchomości: 3/5

Jeśli chcesz zarobić więcej, wynajem krótkoterminowy to świetna opcja. Wiele osób na całym świecie zarabia na życie, wynajmując swoje nieruchomości na platformach takich jak ta. Ale dlaczego?

Ponieważ na wynajmie można zarobić więcej pieniędzy. Dzienne czynsze są znacznie wyższe niż zwykłe długoterminowe czynsze, ponieważ ludzie rezerwują wynajem krótkoterminowy. Działa to jednak najlepiej w dużych miastach i kurortach ze względu na zainteresowanie turystów, którzy chcą zobaczyć słynne atrakcje turystyczne.

Kilka wad wynajmu krótkoterminowego polega na tym, że musisz szczególnie dbać o swoich gości. Z każdym nowym pobytem, szamponem, mydłem, papierem toaletowym, ręcznikami itp.

Dobrą rzeczą jest to, że możesz ustalić własną opłatę za sprzątanie. Możesz też zrobić to sam, aby pobrać nieco więcej za pobyt gościa. Jest to nieco bardziej ryzykowne niż zwykły wynajem, ponieważ musisz upewnić się, że masz wystarczającą liczbę rezerwacji.

Jeśli wystąpi kryzys, tak jak teraz, i wpłynie to na nawyki podróżowania ludzi, wpłynie to również na wynajem. Zanim zainwestujesz swoje pieniądze, musisz wiedzieć, ile możesz z nich wyciągnąć. Dlatego warto z wyprzedzeniem ustalić budżet, aby wiedzieć, czego szukać i ile trzeba sprzedać/wynająć nieruchomość, aby inwestycja miała sens.

Pozycje kosztów, które należy uwzględnić w budżecie:

 • Wydatki związane z nieruchomością (ubezpieczenie, opłaty condo, współwłasność itp.)
 • Koszty renowacji (nowe urządzenia, malowanie, nowe drzwi kuchenne itp.)
 • Koszty kredytu bankowego (odsetki i raty)
 • Koszty bieżące (woda i ogrzewanie)
 • Dodatkowe wydatki (internet, telewizja kablowa itp.)
 • Przewidywane wydatki
 • Dochód z wynajmu/sprzedaży

Po przeanalizowaniu tego wszystkiego łatwiej będzie Ci zrozumieć, czy warto inwestować w nieruchomości.

Zdecydowałeś się zarabiać na nieruchomościach w Polsce? Z przyjemnością Ci pomogę! Umów się na konsultację, a wspólnie, w oparciu o Twoje preferencje i możliwości, znajdziemy idealną nieruchomość pod inwestycję.

Możesz również dowiedzieć się, jak zarabiać na nieruchomościach na Ukrainie.

No votes yet.
Please wait...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *