Jak odzyskać zajęte przez komornika konto? Sposób na odblokowanie środków

Zablokowane konto to ryzyko, z którym musi liczyć się każdy dłużnik. Może nam grozić nawet w wyniku niezapłaconych mandatów, alimentów czy rachunków. Sprawdzamy, z czym trzeba się liczyć, jeśli komornik zajmie nasze konto. Czy mamy szansę na jego szybkie odblokowanie?

Zdjęcie

Jak Odzyskać Zajęte Przez Komornika Konto Sposoacuteb Na Odblokowanie środkoacutew E1b7b71, NEWSFIN

Nieudana płatność kartą? To może być blokada konta /123RF/PICSEL

Reklama

Zablokowane konto bankowe to ryzyko, na które narażona jest każda osoba posiadająca jakiekolwiek zadłużenie. Niezależnie od przyczyny zablokowania konta przez komornika, istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc ci w tej niekomfortowej sytuacji.  

Jak wygląda blokada konta?

Konto bankowe może zostać zablokowane na wniosek komornika lub instytucji. Bank po otrzymaniu stosowanych dokumentów blokuje konto rachunkowe, a środki, które podlegają egzekucji, zostają przekazane komornikowi. On natomiast dostarcza je do wierzyciela.

Dzięki kwocie wolnej od zajęcia dłużnik nie pozostaje z niczym. Jest ona zależna od aktualnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca 2023 wynosi ona 3600 zł brutto i 2700 zł netto. Kwota każdego miesiąca pozostaje do dyspozycji dłużnika. Wszelkie nadwyżki są pobierane na rzecz spłacania długu.

Co robić, kiedy zajęty został rachunek osobisty?

Najprostszym i jednocześnie najbardziej oczywistym sposobem na odblokowanie konta jest spłacenie długu. Aby tego dokonać, należy skontaktować się z komornikiem. Jeśli kwota zadłużenia jest wysoka, można spróbować rozłożyć ją na raty.

Możemy również skontaktować się z wierzycielem. Warto wystosować wniosek, w którym uzasadniamy, że blokada konta jest dla nas dużym utrudnieniem w utrzymaniu się oraz ustabilizowaniu sytuacji finansowej. Udowodnienie, że blokada konta jest dla nas problemem w spłaceniu zadłużenia, może nam umożliwić wyjście z trudnej sytuacji.

Należy również pamiętać, że umowa z wierzycielem czy spłacenie długu nie oznacza, że nasze konto zostanie odblokowane. Powinniśmy dopilnować, aby komornik jak najszybciej wysłał do banku pismo, które zezwoli na odblokowanie środków.

W przypadku drobnego zadłużenia można spróbować kontaktować się z bankiem i wnioskować spłacenie zaległości z kwoty wolnej od zajęcia.

W tym przypadku zamknięcie rachunku i zmiana banku nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Taka czynność może zostać szybko odnotowana, a nowe konto zablokowane. Należności będą pobierane niezależnie od tego, ile rachunków bankowych posiadamy.

Czy możliwe jest odblokowanie konta firmowego?

Zdjęcie

Jak Odzyskać Zajęte Przez Komornika Konto Sposoacuteb Na Odblokowanie środkoacutew 8ef7410, NEWSFIN

Czy pracownicy zadłużonych przedsiębiorstw będą musieli pożegnać się z wynagrodzeniem? /123RF/PICSEL

W przypadku konta firmowego sytuacja może wyglądać całkiem inaczej. W takiej sytuacji nie istnieje kwota wolna od zajęcia — komornik może zablokować wszystkie znajdujące się na koncie środki. W korzystnej sytuacji są jedynie osoby, które pracują w danym przedsiębiorstwie. Pomimo blokady nie zostaną one pozbawione swojego wynagrodzenia. Pieniądze na wypłaty, podatki oraz składki w dalszym ciągu mogą być wypłacane z rachunku firmowego.

Inne warunki blokady dotyczą również kont należących do spółek. Przez to, że nie są przypisane do jednej osoby, komornik może zająć je jedynie tymczasowo na okres siedmiu dni. W tym czasie dłużnik powinien przedstawić dokumenty, w tym umowę spółki, aby określić, udziały wspólników. Jeśli nie zostanie to zrobione, uznaje się, że udziały są równe, a zajmowane kwoty są proporcjonalne. Kiedy przedsiębiorcy odpowiadają swoim majątkiem, muszą liczyć się z tym, że zajęte zostaną również ich konta indywidualne.

Zobacz także:

Czy można cofnąć i odkręcić przelew internetowy? Liczy się czas

Rośnie podatek od posiadania psa. Ile zapłacą właściciele?

Uratował zaniedbane zwierzęta. Musi zapłacić 14 tys. zł odszkodowania

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Rewolucja energetyczna trwa w najlepsze Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *