Jakie będzie oprocentowanie obligacji? Resort finansów wydał komunikat

Grudniowe obligacje oszczędnościowe pozostaną oprocentowane na poziomie z listopada – ogłosiło Ministerstwo Finansów. Resort przypomina, że na koniec roku warto wykorzystać limit inwestycyjny dla kont OKE-Obligacje i IKZE-Obligacje. Zdjęcie

Jakie Bedzie Oprocentowanie Obligacji Resort Finansoacutew Wydal Komunikat 5e02dac, NEWSFIN

Jak będą oprocentowane grudniowe obligacje? Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

W grudniu oprocentowanie jednorocznych obligacji o zmiennym oprocentowaniu wyniesie 6,25 proc., a dwuletnich 6,50 proc. – wylicza resort finansów.

Jak oprocentowane będą grudniowe obligacje oszczędnościowe?

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych o stałym oprocentowaniu wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,6 proc.

Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,75 proc. dla 4-latek oraz 7 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,95 proc. i 7,25 proc. w pierwszym roku.

Reklama

Wyjaśnijmy: oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych w grudniu papierów jednorocznych wynosi 0,00 proc., a dla obligacji 2-letnich 0,50 proc.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,50 proc.

W grudniu warto wykorzystać roczne limity inwestycyjne dla kont IKZE-Obligacje i IKE-Obligacje

Stanisław Skuza, wiceminister finansów

Preferencyjna marża dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynosi odpowiednio 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,00 proc. dla 12-letnich.

Obligacje z myślą o emeryturze? W grudniu można wykorzystać limit

– Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym osoby zainteresowane oszczędzaniem na przyszłą emeryturę mogą kupić instrumenty detaliczne w ramach Konta IKE-Obligacje w ramach tegorocznego limitu 20 805 zł, który pozwala kupić 208 sztuk obligacji. Po spełnieniu warunków ustawowych, od zysku wypracowanego w ramach Konta IKE-Obligacje nie jest pobierany tzw. podatek Belki – przypomina Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

– W grudniu warto również wykorzystać tegoroczny limit Konta IKZE-Obligacji. Wysokość kwoty wpłat na IKZE wynosi 8322 zł, co odpowiada 83 sztukom obligacji, a w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, wysokość kwoty wpłat wynosi 12 483 zł, które można przeznaczyć na 124 sztuki obligacji. Można mieć jednocześnie oba konta: IKE-Obligacje oraz IKZE-Obligacje, bądź tylko jedno z nich. Oferta jest różnorodna, a środki można przeznaczyć na jeden lub kilka rodzajów obligacji dostępnych w ramach Konta IKE-Obligacje i Konta IKZE-Obligacje – dodaje Sebastian Skuza.

Oszczędnościowe obligacje skarbu państwa kupimy przez internet, telefon lub w oddziałach PKO BP i Pekao SA.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Jeden komentarz

 1. Chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność wróżce Marii za jej niesamowitą pomoc w rozwiązaniu problemów w mojej rodzinie. Przez długi czas borykaliśmy się z negatywnymi skutkami tego, co uważaliśmy za klątwę przodków. Nasze relacje były napięte, a ciemność zdawała się panować w naszym domu.

  Jej unikalna metoda wróżenia przy użyciu starożytnych tajemnic z Jerozolimy zdziałała cuda. Mary nie tylko zidentyfikowała źródło problemu, ale była w stanie zneutralizować negatywne wpływy. Przepowiednie i rady wróżbitki okazały się nieocenione, a my niemal natychmiast odczuliśmy zmianę w naszym środowisku rodzinnym.

  Nasz dom jest teraz wypełniony światłem i spokojem. Znów komunikujemy się z miłością i zrozumieniem, a negatywność zniknęła z naszego życia. Dar i mądrość Marii przywróciły harmonię w naszej rodzinie i za to jesteśmy jej dozgonnie wdzięczni.

  Dziękujemy, Mario, za Twoje wyjątkowe umiejętności i życzliwość. Polecamy każdemu, kto szuka wsparcia i rozwiązania trudnych problemów rodzinnych. Телефон (вайбер) хорошей гадалки Марии +380976592407

  No votes yet.
  Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *