Raport WhatsApp Children: Chaos, nienawiść i siła woli

Chaos, wrogość i samostanowienie to określenia, których 10- i 11-letni użytkownicy używają do opisywania swoich doświadczeń na WhatsAppie. Rodzice mają tendencję do wierzenia, że aplikacje do przesyłania wiadomości są bezpieczne i zaczynają się nimi martwić tylko wtedy, gdy pojawiają się negatywne sytuacje, jak zauważyła Anna Błaszkiewicz, redaktor naczelna magazynu „Kosmos dla dziewczynak”, w komentarzu dla PAP.

Raport Whatsapp Children Chaos Nienawi I Sia Woli Fcdd385, NEWSFIN

zdjęcie: rafapress // Shutterstock

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek we współpracy z Fundacją Deloitte opracowała raport zatytułowany „Dziewczynki i komunikatorki”. Raport ten opiera się na spostrzeżeniach 10- i 11-letnich dziewczynek, które w październiku ubiegłego roku wzięły udział jako ekspertki w Debacie Dziewcząt zorganizowanej przez fundację.

„Dorośli często wyobrażają sobie, że platformy komunikatorów internetowych – w tym WhatsApp, który jest centralnym punktem naszych ustaleń – są stosunkowo bezpiecznymi i neutralnymi przestrzeniami. Zakładają, że interakcje w tych aplikacjach są podobne do rozmów telefonicznych lub wymiany wiadomości tekstowych. Uważają, że obecni są tylko koledzy z klasy, którzy omawiają prace domowe lub tematy szkolne. Jednak rzeczywistość dla dzieci wiąże się z przesadną stymulacją, naruszaniem granic, strachem przed wykluczeniem i odrzuceniem, brakiem zasad, interakcjami z nieznajomymi i chaosem ” – tłumaczy PAP Anna Błaszkiewicz.

Podkreśliła również, że dorośli zazwyczaj uświadamiają sobie faktyczną dynamikę sytuacji w grupach posługujących się wiadomościami błyskawicznymi dopiero wtedy, gdy sytuacja staje się poważna, na przykład gdy dochodzi do wykluczenia, mowy nienawiści lub gdy dzieci udostępniają nieodpowiednie treści.

Podczas konferencji inaugurującej raport Sylwia Szwed, prezes Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, zauważyła, że WhatsApp przeznaczony jest dla użytkowników w wieku 13 lat i starszych, jednak korzystają z niego przede wszystkim 10- i 11-latkowie , którzy wzięli udział w debacie i wyrazili poczucie braku wyboru i przymusu korzystania z platformy.

„Zasadniczo wszystkie interakcje społeczne, które mają miejsce po szkole, odbywają się za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości błyskawicznych (…). Rozmawiają o wydarzeniach szkolnych, zadaniach matematycznych (…) i utrzymują przyjaźnie z dziewczynami z różnych miast, (…) które poznały na obozach letnich” — wyjaśniła Szwed. Podkreśliła, że „brak korzystania z wiadomości błyskawicznych oznacza wykluczenie z grupy”.

Przeciętny użytkownik WhatsApp należy do licznych grup, często z nieznanymi uczestnikami. Według dziewcząt ankietowanych przez szwedzkich ekspertów, wyraziły one dyskomfort związany z tą sytuacją.

„I

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *