Europejskie lotniska obsłużyły ponad 2,5 miliarda pasażerów w 2024 r. Oznacza to wzrost o 7,4 procent w porównaniu z 2023 r. i wzrost o 1,8 procent w porównaniu z 2019 r., przed wybuchem pandemii. W Polsce liczba podróżnych wzrosła o 15,6 procent, co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem wzrostu w Europie, zgodnie z raportem European Airports Council (ACI Europe), który obejmuje około 600 lotnisk. Oznacza to, że prawie połowa lotnisk (47 procent) nie odrobiła jeszcze strat poniesionych w przeszłości.
/ AFP
Wyniki z ubiegłego roku przewyższyły te z 2023 r . Osiągnięcia te zostały osiągnięte pomimo rosnących cen biletów lotniczych, powolnego wzrostu gospodarczego i napięć geopolitycznych. „To wyraźnie pokazuje, jak bardzo podróżni stawiają na pierwszym miejscu doświadczenia, zwłaszcza podróże” – stwierdził Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.
Więcej wypoczynku, mniej biznesu
Poprzedni rok podkreślił zmiany strukturalne po pandemii. Ruch pasażerów był napędzany głównie przez podróże rekreacyjne, odwiedziny rodziny i przyjaciół. Podróżni wykazali silne preferencje dla tanich linii lotniczych. Fuzje linii lotniczych, ewoluujące sieci połączeń i czynniki geopolityczne również znacząco wpłynęły na sytuację.
Reklama
Mimo zachęcających liczb, prawie połowa europejskich lotnisk nadal nie osiągnęła wyników sprzed pandemii. – Obecnie mamy do czynienia z wielowarstwowym rynkiem lotnisk w Europie, charakteryzującym się zaostrzającą się konkurencją – zauważył szef ACI Europe.
Wschodnia UE przewodzi
Głównym czynnikiem stojącym za zwiększonym ruchem lotniskowym jest wzrost liczby podróżnych międzynarodowych. W 2024 r. ten segment wzrósł o 8,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei loty krajowe odnotowały spadek liczby pasażerów, o 6,3% w porównaniu z rokiem 2019. Według ACI Europe spadek ten przypisuje się przechodzeniu podróżnych na opcje kolejowe.
Według raportu ACI Europe, lotniska o najlepszych wynikach znajdowały się w centralnych i wschodnich regionach UE. Węgry i Czechy odnotowały wzrost liczby pasażerów o prawie 19 procent. Estonia odnotowała wzrost o 18 procent, a Polska o 15,6 procent. Południowe regiony kontynentu również odnotowały pozytywne wyniki, przy czym Malta (14,8 procent), Chorwacja (13,7 procent), Włochy i Grecja wykazały znaczące wzrosty.
Londyn, Stambuł i Paryż
W ubiegłym roku najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie było lotnisko London Heathrow, które przyjęło 83,9 mln pasażerów. Lotnisko w Stambule przyjęło 80,1 mln podróżnych, a lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu obsłużyło 70,3 mln. Na kolejnych miejscach znalazły się Amsterdam Schiphol (66,8 mln) i lotnisko w Madrycie (66,1 mln).
ACI Europe przewiduje, że liczba podróży lotniczych będzie nadal rosła w 2025 r., „pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w Europie i niskiego zaufania konsumentów”. Prognozuje się wzrost o 4% w porównaniu z 2024 r. Rada Europejskich Portów Lotniczych zauważa jednak, że ze względu na znaczną niepewność polityczną i gospodarczą na świecie prognozy będą stale poddawane ponownej ocenie.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News