Jaka była inflacja w styczniu 2025? Oto dane GUS

W piątek, 14 lutego, GUS zaprezentował dane dotyczące inflacji za styczeń 2025 roku. Eksperci PKO BP przewidywali, że wzrośnie ona do 5,2 proc. w skali roku (konsensus rynkowy wynosił 5,1 proc. r/r), w porównaniu do 4,7 proc. r/r w grudniu. Czy te prognozy okazały się trafne?

Zdjęcie

Jaka Bya Inflacja W Styczniu 2025 Oto Dane Gus Ca5d5ba, NEWSFIN

GUS podał dane o inflacji. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL Reklama

GUS opublikował informacje dotyczące inflacji w Polsce w styczniu 2025 roku. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym wzrosły o 5,3 proc. W skali miesiąca ceny wzrosły o 1 proc.

Z danych GUS wynika, że żywność podrożała w ujęciu rocznym o 5,5 proc. Kategoria mieszkań wzrosła o 8,8 proc., w tym nośniki energii o 13,2 proc. rok do roku.

Sebastian Sajnóg z PIE zauważył, że piątkowy odczyt „znacznie podbijają” ceny energii. „W bieżącym roku wzrost cen w Polsce będzie jednym z wyższych wśród krajów UE, jednak różnice w porównaniu do strefy euro będą umiarkowane” – ocenił.

Reklama

Ekonomista podkreślił, że przyspieszenie inflacji z 4,7 do 5,3 proc. w ujęciu rocznym było wynikiem wzrostu cen żywności, których tempo wzrostu przyspieszyło z 4,8 do 5,5 proc. rdr. Zauważył, że wzrosły również koszty energii – były one wyższe o 13,2 proc. rdr. „To między innymi efekt wyższej opłaty dystrybucyjnej w przypadku cen gazu. Inflacja bazowa wyniosła 4,1 proc. Nadal dominują głównie wzrosty cen usług” – dodał.

W jego opinii, kolejne miesiące będą nadal podnosić wysokie tempo wzrostu cen. „Spodziewamy się szybszego wzrostu cen dóbr przemysłowych. W strefie euro zakończył się okres, w którym ceny producentów były w deflacji, co wpłynie na presję kosztową. Większych spadków inflacji oczekujemy dopiero w drugiej połowie roku. Będzie to rezultatem wolniejszego wzrostu cen usług. Niższe tempo wzrostu wynagrodzeń powinno ograniczać presję inflacyjną” – wskazał analityk.

Jego zdaniem w tym roku Polska pozostanie wśród krajów z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej, lecz „różnice w stosunku do państw zachodnich pozostaną umiarkowane”. „Prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazują, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,2 proc., podczas gdy w strefie euro będzie to 3,5 proc.” – podsumował.

Inflacja w styczniu 2025. Dane GUS a prognozy ekonomistów

Przed publikacją danych dotyczących inflacji w pierwszym miesiącu 2025 roku, analitycy PKO BP przewidywali, że wzrośnie ona do 5,2 proc. r/r (kons.: 5,1 proc. r/r) w porównaniu do 4,7 proc. r/r w grudniu.
„Za przyspieszenie dynamiki cen konsumpcyjnych odpowiadały głównie szybszy wzrost cen żywności (m/m) oraz podwyżki cen paliw. Inflacja bazowa prawdopodobnie spadła poniżej 4 proc. r/r (dane na ten temat poznamy dopiero w marcu). Publikacja za styczeń ma charakter wstępny, ponieważ jest przygotowana na podstawie zeszłorocznych wag, a dane zostaną zrewidowane w połowie marca” – wskazywali eksperci PKO BP.

Czytaj także: Już wszystko jasne, GUS odkrył karty. Wiemy, jaka inflacja w 2024

Inflacja w 2025 roku. Prognozy NBP

Na początku lutego prezes NBP Adam Glapiński oznajmił podczas konferencji prasowej, że przez cały 2025 rok inflacja będzie przekraczać cel inflacyjny banku centralnego. W jego ocenie, na koniec 2025 roku pozostanie na tym samym poziomie, co obecnie. Szef NBP jako kluczowe czynniki inflacjogenne wskazał ceny energii oraz ożywienie gospodarcze. Inflację mają

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *