Rosyjski biznes w Polsce kwitnie. Udają Ukraińców, założyli 400 nowych firm

Coraz więcej firm prowadzonych przez Rosjan otwiera się w naszym kraju. Pomimo sankcji, również tych europejskich, tylko w ciągu roku w Polsce liczba rosyjskich przedsiębiorców wzrosła aż o 40 proc. Nowych biznesów prowadzonych przez Rosjan przybyło nawet 400. Niektórzy przedsiębiorcy omijają sankcje i legitymują się ukraińskim paszportem.

Zdjęcie

Rosyjski Biznes W Polsce Kwitnie Udają Ukraińcoacutew Założyli 400 Nowych Firm 5e14a94, NEWSFIN

Rosyjski biznes w Polsce kwitnie. Tylko w ciągu roku powstało 400 nowych firm należących do Rosjan /123RF/PICSEL

Reklama

Tylko w ciągu ostatniego roku w Polsce aż o 40 proc. wzrosła liczba rosyjskich przedsiębiorców – podaje „Rzeczpospolita”. Polskie sankcje miały zablokować tylko część największych interesów Kremla nad Wisłą. 

Rosyjski biznes kwitnie nad Wisłą. Rosjanie omijają sankcje

Większość podmiotów działających w Polsce, która została objęta europejskimi sankcjami po wybuchu wojny w Ukrainie i rosyjskiej agresji na ten kraj, nadal pozostaje w Polsce.

Choć rosyjskie biznesy, zgodnie z prawem nie mogą działać na terenie naszego kraju i w całej Unii Europejskiej, to tylko trzech rosyjskich oligarchów miało opuścić nasze terytorium – informuje „Rzeczpospolita”. Chodzi o Wiktora Wekselberga, Michaiła Fridmana i Aleksieja Mordaszowa. 

W ciągu ostatniego roku w naszym kraju pojawiło się także ponad 400 nowych przedsiębiorstw należących do Rosjan, a liczba rosyjskich przedsiębiorców w naszym kraju zwiększyła się o 40 proc. 

Rosyjscy biznesmeni w Polsce. Chowają się za ukraińskim paszportem, udają Ukraińców

Rosyjscy biznesmeni mają omijać prawo i posługiwać się ukraińskim paszportem. Sankcje prawdopodobnie są nieszczelne, a tzw. metoda na słupa jest powszechnie znana i stosowana. 

– Znam przypadki, że w Polsce przedstawiciele kapitału rosyjskiego, dysponując ukraińskim paszportem, dokonują zakupu akcji i udziałów nie niepokojeni przez nikogo. W tym są też spółki rosyjskie w Polsce. To oczywiście działanie kamuflujące – mówi „Rzeczpospolitej” Andrzej Sadowski, ekonomista i prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Jak podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, liczba firm aktywnych oraz zawieszonych, w których przedsiębiorcą jest osoba posiadająca obywatelstwo rosyjskie, aktualnie wynosi 1732. W 1315 przypadkach są to „firmy prowadzone przez osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo rosyjskie”. 

Zdaniem Sadowskiego, służby powinny szczegółowo prześwietlić transakcje przejmowania spółek w Polsce. Polskie służby na listę sankcji zazwyczaj wpisują kolejne firmy dopiero po informacjach dziennikarzy o powiązaniu biznesmenów z Kremlem.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: PKN Orlen – z małej stacji CPN w międzynarodowy koncern paliwowy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *