Chcą odszkodowania 750 euro na osobę. Pozew w imieniu tysięcy Holendrów

Niderlandzkie stowarzyszenie konsumentów (Consumentenbond) złożyło pozew przeciw Google w imieniu tysięcy Holendrów. Chodzi o zbieranie danych naruszających prywatność użytkowników.

Zdjęcie

Chcą Odszkodowania 750 Euro Na Osobę Pozew W Imieniu Tysięcy Holendroacutew 62bee65, NEWSFIN

Holandia. Pozew przeciwko Google w sprawie naruszenia prywatności. Zdj. ilustracyjne /AFP

Reklama

Holenderski Consumentenbond domaga się, aby amerykański koncern Google wypłacił odszkodowania w wysokości 750 euro dla każdego użytkownika

Stowarzyszenie konsumentów (Consumentenbond) złożyło w imieniu 82 tys. Holendrów pozew przeciwko firmie Google za zbieranie danych, które naruszają prywatność użytkowników. Consumentenbond domaga się, aby amerykański koncern zaprzestał tego procederu i żąda odszkodowania w wysokości 750 euro dla każdego użytkownika.

Jak podaje organizacja pozew dotyczy tzw. aukcji reklamowych. Google dysponuje przestrzenią reklamową w witrynach i sprzedaje ją reklamodawcom. W rezultacie ludzie odwiedzający witrynę widzą komunikaty reklamowe. Zamieszczanie tych ogłoszeń jest w pełni zautomatyzowane i dzięki plikom cookie Google wie, że ludzie szukają na przykład pralki lub nowego samochodu.

Pozew w tej sprawie został złożony przez Consumentenbond wspólnie z Fundacją Ochrony Prywatności. „Fundacja omawiała te kwestie z Google, ale bez rezultatu. Chcemy więc, aby sąd położył kres praktykom firmy” – oświadczyła prezes fundacji Ada van der Veer, cytowana w komunikacie prasowym.

Google nie komentuje stawianych zarzutów

Google nie chce komentować sprawy. „Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnego powiadomienia” – powiedział rzecznik firmy telewizji RTL Z.

Tymczasem w marcu sąd w Amsterdamie zgodził się z Consumentenbond, że Facebook łamał prawo przy przetwarzaniu danych osobowych holenderskich użytkowników serwisu w okresie od 1 kwietnia 2010 r. do 1 stycznia 2020 r. i były one wykorzystywane bez ich zgody w celach reklamowych.

Sąd nie zasądził wówczas żadnego odszkodowania, bowiem nie było to częścią pozwu. Orzekano jedynie w kwestii, czy Facebook działał zgodnie z prawem.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. JOW-y w wyborach do Sejmu. Czy to ma sens? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *