Dyskusje między narodami europejskimi dotyczące Ukrainy, zorganizowane przez prezydenta Emmanuela Macrona w poniedziałek i środę, zgromadziły niemal wszystkie państwa członkowskie UE, z wyjątkiem Węgier, Słowacji, Austrii i Malty. W wideokonferencji w środę wzięło udział dziewiętnastu zaproszonych liderów.
Na razie nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących przebiegu spotkania, które rozpoczęło się w środę po godz. 16.00
Jak podała agencja AFP, Macron rozszerzył zaproszenia na wideorozmowę do 19 liderów (szefów państw i rządów), w której uczestniczyli przedstawiciele trzech krajów NATO: Islandii, Kanady i Norwegii. Pozostałe zaangażowane kraje to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Grecja, Estonia, Irlandia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Słowenia i Szwecja.
Prezydent Rumunii Ilie Bolojan wraz z premierem Luksemburga Lucem Friedenem osobiście wzięli udział w spotkaniu w Paryżu.
W spotkaniu w poniedziałek uczestniczyli przedstawiciele sześciu państw członkowskich UE (Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski i Włoch), a także Wielkiej Brytanii, która nie jest już częścią UE.
Ten pierwszy nieformalny szczyt ujawnił pogłębiający się podział wśród państw europejskich w kwestii potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę.
Do tej pory dyskusje zainicjowane przez prezydenta Francji nie obejmowały delegatów z Węgier i Słowacji, ani z Austrii i Malty w grupie „27” państw. Macron zamierza zaangażować się we wszystkie kraje Unii Europejskiej do końca tygodnia.
Reportaż z Paryża, Anna Wróbel (PAP)
szydło/mal/