Ten kraj jako pierwszy na świecie wprowadził cyfrowy paszport. Następni są w kolejce

Od poniedziałku obywatele Finlandii mogą przejść kontrolę graniczną bez posiadania papierowego paszportu, pokazując jedynie elektroniczny dokument podróży w telefonie komórkowym. 

Ten Kraj Jako Pierwszy Na świecie Wprowadził Cyfrowy Paszport Następni Są W Kolejce 9c4da74, NEWSFIN

Ten Kraj Jako Pierwszy Na świecie Wprowadził Cyfrowy Paszport Następni Są W Kolejce 24e6abe, NEWSFIN

fot. Olena Yakobchuk / / Shutterstock

Na lotnisku Helsinki-Vantaa rozpoczął się pilotaż unijnego projektu cyfrowych dokumentów podróży (DTC Digital Travel Credentials), ułatwiających przemieszczanie się między krajami. Mogą w nim wziąć udział obywatele Finlandii, którzy udają się samolotami linii Finnair do Wielkiej Brytanii (do Londynu, Manchesteru i Edynburga).

Do przejścia kontroli granicznej "szybko i płynnie, bez stania w kolejkach" – jak informuje fińska straż graniczna – potrzebna jest osobista rejestracja udziału w pilotażu w komisariacie policji oraz aplikacja na smartfona z systemem Android lub iOS. Zarejestrowany w pilotażu „cyfrowy paszport” posłuży także do powrotu z Wielkiej Brytanii do Finlandii.

ReklamaZobacz takżePolecamy: płatności za granicą bez dodatkowych kosztów, z bonusem do 200 zł za nowe konto w Banku Pekao

Finowie cyfrowy paszport będą mogli testować do końca lutego 2024 r. Jesienią do programu przystąpi także Chorwacja, uruchamiając możliwość skorzystania z cyfrowych dokumentów podróży na lotnisku w Zagrzebiu.

Z Helsinek Przemysław Molik

Źródło:PAP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *