Od kilkunastu dni trwa ofensywa sił ukraińskich w regionie Kurska. Powoli widać jej pierwsze skutki gospodarcze. Bank Rosji zalecił pożyczkodawcom, by mieszkańcom obszarów przygranicznych, których domy zostały zniszczone, całkowicie umorzyć kredyty hipoteczne.
Bank Rosji opublikował w ostatnich dniach rekomendacje dla wierzycieli w związku z sytuacją w obwodach Biełgorodu, Briańska i Kurska. Mieszkańcy obszarów przygranicznych, których domy zostały zniszczone, powinni mieć całkowicie umorzone kredyty hipoteczne – wskazał rosyjski bank centralny. Wszelkie wnioski o restrukturyzację zadłużenia wynikające z umów kredytowych muszą zostać rozpatrzone możliwie najszybciej – odnotowuje "Kommiersant".
Od kilkunastu dni trwa ofensywa sił ukraińskich w regionie Kurska. Od początku ukraińskiego ataku ewakuowano ponad 200 tys. osób, a tym którzy musieli uciekać ze swoich domów, Putin obiecał… 10 tys. rubli (ok. 430 złotych). Jak ocenił były dowódca GROM gen. Roman Polko, "rajd Ukrainy na obwód kurski wytraca potencjał wroga i osłabia jego morale".
Bank Rosji wskazał, że w przypadku częściowego zniszczenia mieszkania przeznaczonego do odbudowy kredytodawcy mogą zwolnić kredytobiorców ze spłaty rat kredytu hipotecznego na okres jednego roku bez naliczania odsetek. "W zależności od konkretnej sytuacji życiowej pożyczkobiorcy należy rozważyć możliwość całkowitego lub częściowego umorzenia długu" – czytamy w dokumencie.
Otrzymując "wnioski od mieszkańców obszarów przygranicznych o restrukturyzację zadłużenia, należy je jak najszybciej rozpatrzyć i zaspokoić" – wskazał regulator. Zaleca się także zapewnienie całkowitego zawieszenia wykonywania zobowiązań przez pożyczkobiorcę bez naliczania odsetek za korzystanie z kredytu przez okres do jednego roku. Zaznacza się, że przeprowadzona restrukturyzacja nie powinna pogorszyć historii kredytowej kredytobiorcy.
Putin nadmuchał bańkę na rynku nieruchomości
W ubiegłym miesiącu w artykule pt. "Rosyjska lekcja. Jak Putin nadmuchał bańkę na rynku nieruchomości" Michał Misiura pisał, że "w lipcu 2024 roku preferencyjne kredyty mieszkaniowe stanowiły 90% ze wszystkich hipotek udzielonych w Federacji Rosyjskiej. Według “The Economist” tylko w 2023 roku rosyjskie banki wyemitowały kredyty hipoteczne o wartości 346 mld złotych, co odpowiada 4,35% zeszłorocznego PKB Rosji". Hipoteki, które miałyby zostać umorzone, stanowią obecnie niewielką część całego portfela.
Co więcej, pomimo zapewnień Kremla, że rosyjska gospodarka radzi sobie świetnie i zachodnie sankcje w ogóle jej nie dotykają, sytuacja nie wygląda tak dobrze dla milionów Rosjan, których nie stać na zakup mieszkania ani drożejący najem. Jak kwituje "Wavell Room", zawyżane wskaźniki makroekonomiczne i wzrost PKB nie nakarmią obywateli, którzy popadają w coraz większą nędzę, gdy ich państwo przeznacza 30% federalnego budżetu na "specjalną operację wojskową".
Dwa lata wojny na Ukrainie. Gospodarcze konsekwencje są coraz lepiej widoczne
Dwa lata temu w Europie wybuchł największy konflikt zbrojny od zakończenia II wojny światowej. Spokojne czasy zostały zastąpione przez w zasadzie otwarty konflikt mocarstw atomowych, co wywróciło do góry nogami świat Zachodu.
Czytaj dalej…
Na ukraińską operację zareagowała także moskiewska giełda. Główny indeks MOEX w poniedziałek, 19 sierpnia, po raz pierwszy od 5 lipca 2023 r. spadł poniżej 2800 punktów. Poniżej 1000 punktów znalazł się także dolarowy RTS.
W obwodach kurskim, białogrodzkim i briańskim od 10 sierpnia obowiązuje reżim operacji antyterrorystycznej. Stan wyjątkowy na szczeblu federalnym ogłoszono także w obwodach kurskim i biełgorodskim. Działania te podjęto po ataku ukraińskich sił zbrojnych na obwód kurski 6 sierpnia.