Kolej zapowiada obronę pociągów przed hakerami

Kolej Zapowiada Obronę Pociągoacutew Przed Hakerami De21e6c, NEWSFIN

Narastająca w ostatnich dniach fala incydentów związanych z włamaniami do systemu kolejowej łączności i zatrzymaniem pociągów poprzez nadanie sygnału radio stop, wreszcie zmobilizowała kolejarzy. Kolej właśnie zapowiedziała przyspieszenie wymiany analogowego radia na cyfrowe. Jak poinformowała w środę zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK), zmiany mają objąć wszystkie podmioty zajmujące się ruchem kolejowym. – W ten sposób możliwość nadawania sygnału radio stop przez osoby niepowołane zostanie poważnie zredukowana – stwierdził prezes PLK Ireneusz Merchel, w wysłanym przez spółkę w południe komunikacie.

Odebranie sygnału radio-stop skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości. Powoduje on automatyczne zatrzymanie składów w danym rejonie.

Tylko we wtorek odnotowano nieuprawnione nadanie dźwiękowego sygnału radio stop na liniach kolejowych w woj. łódzkim, mazowieckim, opolskim i pomorskim. Doprowadziło to do zatrzymania łącznie 25 pociągów. Dzień wcześniej białostocka policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy nadawali sygnał, doprowadzając do zatrzymania ruchu kolejowego w różnych częściach Polski. Jeden z nich okazał się policjantem. W niedzielę w Białymstoku sygnał nadano trzykrotnie, natomiast w nocy z ostatniego piątku na sobotę radio stopu użyto w województwie zachodniopomorskim.

PLK przyznaje, że przypadki nieuzasadnionego użycia systemu radio stop zdarzają się często i obecna sytuacja nie jest precedensem. W poprzednich latach także do nich dochodziło, lecz nie były nagłaśniane. Teraz jednak mają być badane m.in. przez ABW, co jest związane z toczącą się wojną w Ukrainie i obawami przed próbami destabilizacji sytuacji w Polsce. Zwłaszcza, że w ub. tygodniu doszło do serii wypadków, choć niegroźnych w skutkach, jednak związanych z wykolejeniem składów.

PLK zapewnia, że przypadki użycia radio stopu przez nieuprawnione osoby nie powodują zagrożenia w ruchu kolejowym. – Najczęściej nie generują także utrudnień w ruchu. Opóźnienia pociągów pasażerskich wywołane nieuzasadnionym użyciem systemu radio stop wahają się od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu minut – twierdzi prezes spółki. Jednak w piątek wieczorem nadanie radio stopu w Zachodniopomorskiem całkowicie wstrzymało ruch towarowy na dwie godziny.

Zarządzająca infrastrukturą spółka od dłuższego czasu pracuje nad wprowadzeniem na sieci kolejowej systemu łączności GSM-R. Zaznacza, że jego wprowadzenie nie musi odbywać się jednocześnie z wymianą radioodbiorników z analogowych na cyfrowe. – Uznawaliśmy jednak do tej pory, że te prace powinny przebiegać równolegle. Tym bardziej, że jest to proces kosztowny, przede wszystkim dla przewoźników, a łączny koszt takiej inwestycji wynosi ok. 200 mln zł. W obecnej sytuacji podjęliśmy decyzję, że znacząco przyspieszymy trwający proces wymiany analogowych urządzeń nadawczo-odbiorczych na cyfrowe – tłumaczy PLK..

Tymczasem kolej ma kolejny kłopot: cyberprzestępcy w wysyłanych w ostatnich dniach wiadomościach mailowych podszywają się pod przewoźnika PKP Intercity i zachęcają do wypełnienia fikcyjnej ankiety zadowolenia z jego usług. Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, pod pretekstem otrzymania nagrody pieniężnej wyłudzają dane osobowo-finansowe użytkowników internetu, a następnie kradną pieniądze z kont bankowych. PKP Intercity ostrzega także przed kampaniami oszustów dotyczącymi sprzedaży pod jego marką rzekomych kart podróżnych w podejrzanie niskich cenach.

– Do 15 września trwa prowadzone przez Urząd Transportu Kolejowego badanie satysfakcji pasażerów. Wypełnienie naszej ankiety jest bezpłatne, a od podróżnych nie wymagamy podawania danych osobowo-finansowych i nie rozsyłamy w tej sprawie korespondencji e-mail – informuje urząd.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *