Na większość towarów z UE eksportowanych do Stanów Zjednoczonych wprowadzono 15% cło. Rząd włoski stwierdził, że umowa ta pomogła uniknąć „frontalnego starcia” między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz również wyraził pozytywną opinię o umowie, twierdząc, że przyczyniła się ona do „zapobieżenia konfliktowi handlowemu”. Niemniej jednak nasz zachodni sąsiad nadal żywi obawy.
/ 123rf / 123RF/PICSEL
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w niedzielę , że podczas rozmów z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w zachodniej Szkocji uzgodniono nałożenie 15-procentowego cła na większość towarów z UE eksportowanych do Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej: Umowa handlowa między USA a UE osiągnęła porozumienie po negocjacjach w Szkocji
Umowa celna. Oświadczenie rządu włoskiego
Włoski rząd ogłosił w niedzielę wieczorem, że umowa celna pozwala uniknąć „frontalnego starcia” między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską . W oświadczeniu wskazano, że umowa handlowa ustanawia 15-procentowe cło na większość towarów z UE eksportowanych do USA.
Reklama
„Rząd włoski z zadowoleniem przyjął wiadomość o zawarciu porozumienia między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie polityki celnej i handlowej, które zmniejsza ryzyko wojny handlowej w sercu Zachodu” – oświadczyła premier Giorgia Meloni wraz z dwoma wicepremierami: Antonio Tajanim i Matteo Salvinim.
Politycy wyrazili przekonanie, że taka wojna może mieć nieprzewidywalne skutki.
„Wynegocjowana rezolucja jest efektem wspólnych wysiłków instytucji europejskich i państw członkowskich, w tym Włoch, mających na celu uniknięcie pułapki zastawionej przez tych, którzy pragną wywołać frontalny konflikt między obiema stronami Atlantyku” – zauważono w komunikacie. „ Rząd włoski będzie nadal dążył do utrzymania silnej jedności Zachodu , w pełni świadomy, że jakikolwiek podział osłabiłby wszystkich w obliczu globalnych wyzwań” – dodano.
W oświadczeniu podkreślono, że umowa celna zapewnia stabilność , która jest „kluczowym aspektem relacji między dwoma powiązanymi systemami gospodarczymi i biznesowymi Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych”.
Premier Włoch Giorgia Meloni, podczas wizyty w Addis Abebie w Etiopii, również odniosła się do umowy celnej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Wyraziła swoją aprobatę, ale zaznaczyła, że nie zna jeszcze jej szczegółów.
„Uważam, że osiągnięcie porozumienia jest zachęcające, jednak nie znając jego szczegółów, nie mogę go dokładniej ocenić” – oświadczyła, jak podaje agencja prasowa Ansa.
Merz: Ta umowa pomogła uniknąć konfliktu handlowego
„Ramy umowy handlowej zawartej między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a prezydentem USA Donaldem Trumpem są korzystne i pomagają zapobiec wojnie celnej, która mogłaby negatywnie wpłynąć na sektor motoryzacyjny” – skomentował w niedzielę kanclerz Niemiec Friedrich Merz umowę między UE a USA.
„To porozumienie pomogło uniknąć konfliktu handlowego , który mógłby poważnie zaszkodzić opartej na eksporcie gospodarce niemieckiej” – zauważył Merz.
Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil ze swojej strony zauważył, że umowa stanowi „dobry początek”. „Teraz ocenimy wyniki negocjacji i ich wpływ na gospodarkę i zatrudnienie w Niemczech” – dodał.
Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Niemieckiego (BDI) ma odmienne zdanie na temat umowy celnej . Przewiduje „znaczne negatywne konsekwencje dla niemieckiego przemysłu” – skomentowało.
„To porozumienie nie jest w wystarczającym stopniu oparte na konsensusie i stanowi niepokojący sygnał dla gospodarek po obu stronach Atlantyku, które są od siebie zależne ” – podkreśliła w oświadczeniu organizacja BDI, zrzeszająca liczne niemieckie stowarzyszenia przemysłowe.
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. Szczere o pieniądzach