Majątek obejmuje wszystkie prawa i obowiązki majątkowe, które przysługiwały testatorowi w chwili śmierci. Może on obejmować różne aktywa, w tym nieruchomości lub środki pieniężne. A co z darowiznami? Wydaje się, że w pewnych okolicznościach darowizna może nie zostać uznana za część spadku.
/ 123RF/PICSEL
Co stanowi majątek?
Majątek odnosi się do Zbiór praw i obowiązków, które spadkodawca posiadał w chwili śmierci. Może być dziedziczony na podstawie testamentu lub w drodze dziedziczenia ustawowego. W toku postępowania spadkowego majątek jest dzielony między spadkobierców zgodnie z przepisami prawa spadkowego.
Komornik sądowy może odegrać rolę w oszacowaniu majątku. Urzędnik ten przeprowadza inwentaryzację , obejmującą wszystkie aktywa wchodzące w skład majątku zmarłego.
Reklama
Co wchodzi w skład majątku?
Majątek obejmuje nieruchomości (takie jak mieszkania, domy czy działki), ruchomości (pojazdy, dzieła sztuki, biżuterię i inne dobra osobiste zmarłego) oraz środki pieniężne – zarówno w gotówce, jak i na rachunkach bankowych. Dodatkowo spadkobierca może odziedziczyć długi po zmarłym krewnym, w tym niespłacone pożyczki, niezapłacone rachunki czy zaległe podatki.
Majątek obejmuje również prawa i obowiązki cywilne . Mogą one obejmować udziały w przedsiębiorstwach, prawa własności (takie jak hipoteki), roszczenia deliktowe (na przykład odszkodowanie za szkody wyrządzone w majątku spadkodawcy), umowy (takie jak umowy najmu lub dzierżawy) oraz prawa autorskie.
Kiedy darowizna jest wyłączona ze dziedziczenia?
Niektóre osoby mogą kwestionować status darowizn . W jakich okolicznościach nie są one uwzględniane w spadku? Darowizna zostanie wyłączona ze spadku, jeśli, między innymi, została przekazana ponad 10 lat po rozpoczęciu dziedziczenia. Zasada ta dotyczy darowizn przekazanych osobom, które nie są spadkobiercami ani nie są uprawnione do udziału obowiązkowego.
Drobne darowizny, zazwyczaj przyjmowane w danym kontekście, również nie są uwzględniane w obliczeniach spadku. Dotyczy to prezentów urodzinowych lub świątecznych. Należy również zwrócić uwagę na tę sytuację przy obliczaniu udziału zachowkowego należnego zstępnemu. W takich przypadkach darowizny dokonane przez testatora przed pojawieniem się zstępnych są wyłączone. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy darowizna została przekazana na mniej niż trzysta dni przed narodzinami zstępnego.