Praca dzieci w okresie świątecznym a ubezpieczenie zdrowotne. ZUS przypomina o ważnym obowiązku.

Wielu młodych ludzi decyduje się na pracę w miesiącach letnich, aby zarobić trochę pieniędzy na wydatki. Jednak ten wybór wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością, nie tylko dla nich samych. Podejmując pracę, zabezpieczają sobie własne ubezpieczenie zdrowotne i muszą zostać wykreśleni z ubezpieczenia rodziców, którzy wcześniej, jak wskazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), wliczali ich do rodziny na utrzymaniu. W konsekwencji często wiąże się to z koniecznością ponownej rejestracji po zakończeniu pracy wakacyjnej.

Zdjęcie

Praca Dzieci W Okresie Witecznym A Ubezpieczenie Zdrowotne Zus Przypomina O Wanym Obowizku 687197f, NEWSFIN

Ponowna rejestracja w ZUS po okresie wakacyjnym / ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / Reklama East News

  • Dla wielu młodych pracowników dorabianie w okresie wakacyjnym stało się powszechną praktyką. ZUS przypomina, że często wiąże się to z nowymi obowiązkami zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
  • Dziecko pracujące w okresie świątecznym musi zostać wykreślone z ubezpieczenia zdrowotnego, ale to dopiero początek jego obowiązków.
  • ZUS udostępnia informacje na temat tego, kiedy rodzice mogą dokonać ponownej rejestracji dziecka, a kiedy pracodawcy mają taki obowiązek.

Praca wakacyjna na podstawie umowy o pracę oznacza znaczącą zmianę na rynku pracy dla wielu młodych osób. Wiąże się ona również ze zmianami w ubezpieczeniu zdrowotnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina o konieczności wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania się do ubezpieczenia oraz o terminach dokonywania tych czynności . Wymóg ten dotyczy młodzieży podejmującej pracę wakacyjną.

Reklama

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka przez rodzica

W Polsce ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnienia pacjenta do świadczeń potwierdzane są za pośrednictwem systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ):

„Czasami status pacjenta w systemie eWUŚ może być oznaczony na czerwono . Zdarzyło się to między innymi studentom, którzy rozpoczęli pracę i uzyskali prawo do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po zakończeniu zatrudnienia muszą ponownie zarejestrować się jako osoby na utrzymaniu” – wyjaśnia Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Zazwyczaj rodzic rejestruje swoje dziecko w ubezpieczeniu zdrowotnym u swojego pracodawcy jako osobę na utrzymaniu. To rozwiązanie jest wystarczające w przypadku osób niepełnoletnich i studentów. W ubezpieczeniu zdrowotnym jako osobę na utrzymaniu można zarejestrować:

  • Twoje dziecko,
  • pasierb,
  • adoptowane dziecko,
  • wnuczka,
  • dziecko zagraniczne pozostające pod Twoją opieką prawną,
  • dziecko zagraniczne, dla którego jesteś rodziną zastępczą lub które przebywa w Twoim rodzinnym domu dziecka,
  • Twój małżonek,
  • przodkowie (np. rodzice, dziadkowie itp.), którzy mieszkają z osobą ubezpieczoną we wspólnym gospodarstwie domowym.

Jednakże, gdy dziecko podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę lub rozpoczyna własną działalność gospodarczą , samodzielnie nabywa ubezpieczenie. To również nakłada na rodziców nowe obowiązki.

Ponowne zapisanie się do ubezpieczenia. Kiedy powinien działać rodzic, a kiedy pracodawca?

Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako osoba pozostająca na utrzymaniu do ukończenia 18 lat. Jeśli kontynuuje naukę, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego „za pośrednictwem rodzica” do ukończenia 26 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina rodzicom o konieczności wyrejestrowania pracującego dziecka z ubezpieczenia zdrowotnego , jeśli nadal się uczy i ma mniej niż 26 lat. Wniosek należy złożyć u pracodawcy , który jest odpowiedzialny za składki. Po zakończeniu zatrudnienia dziecko powinno zostać ponownie zarejestrowane jako osoba pozostająca na utrzymaniu.

Jeśli dziecko przestanie pracować i tym samym wygaśnie jego prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, ale nadal będzie kwalifikować się jako członek rodziny w ramach zatrudnienia swojego rodzica, musi ponownie zarejestrować się w ubezpieczeniu zdrowotnym .

„O konieczności zgłoszenia członka rodziny powiadamiamy naszego pracodawcę – płatnika składek. Mamy na to 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności zobowiązujących nas do zgłoszenia członka rodziny” – wyjaśnia ZUS w komunikacie prasowym.

Odwrotnie, jeśli rodzic zarejestruje się do ubezpieczenia zdrowotnego samodzielnie, na przykład jako właściciel firmy, odpowiedzialność za rejestrację i wyrejestrowanie członków rodziny spoczywa na nim , ponieważ to on jest płatnikiem składek.

Odtwarzacz wideo: Wymagana obsługa JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odcinek 138: Czy byliśmy o krok od zamachu stanu? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *