Hamowanie na rynku pracy. Liczba ofert spada

Popyt na pracowników w Polsce obniża się – wynika z najnowszego badania Grant Thornton i Element. W sierpniu liczba nowych ofert pracy była o 7 proc. niższa niż przed rokiem.

Liczba ofert pracy spada (Getty Images Plus, iStock, ewg3D)

Jak czytamy w opracowaniu, średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy spadła w sierpniu z 0 do – 4 proc., co jest pierwszym spadkiem od marca 2023 roku. To oznacza, że w sierpniu ponownie nastąpił lekki spadek popytu na pracowników.

Autorzy raportu podkreślają, że są to spadki niewielkie i mogą mieć charakter krótkotrwały. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy było to tylko jednorazowe potknięcie, czy początek dłuższego trendu.

Choć sierpniowe wyniki przyniosły spadki dynamiki nowych ofert pracy, to spadki te są nadal na tyle nieznaczne, że nie wyciągałbym z nich alarmujących wniosków. Jeśli spojrzymy na nie z szerszej, kilkuletniej perspektywy, to wyraźnie widać, że rok 2023 to na razie rok wyjątkowego spokoju na polskim rynku rekrutacyjnym – komentuje Maciej Michalewski, CEO Element. System Rekrutacyjny.

„W sierpniu 2023 roku na rynek pracy trafiło około 23 tys. mniej ofert pracy niż w analogicznym miesiącu rok temu. Od kilku miesięcy podążamy ścieżką niższą niż w poprzednich czterech latach” – czytamy.

Stagnacja w zatrudnieniu

Jak pisaliśmy niedawno w money.pl, skutki podniesienia płacy minimalnej i inflacji widać w nowych danych GUS-u. Przedsiębiorcy wstrzymują decyzje o zatrudnianiu nowych pracowników

W lipcu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w porównaniu z lipcem 2022 r., było wyższe o 0,1 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *