Kurs euro bez większych zmian. Dolar najdroższy od czerwca

Globalne umocnienie dolara poskutkowało tym, że amerykańska waluta na polskim rynku stała się najdroższa od połowy czerwca. Kurs euro, po stabilnym poranku zaczął w drugiej części dnia dynamicznie zyskiwać do złotego.

Kurs Euro Bez Większych Zmian Dolar Najdroższy Od Czerwca A739ac4, NEWSFIN

fot. YueStock / / Shutterstock

[Aktualizacja, godz. 16.00] Dolar pokazuje swoją siłę i wobec cofnięcia na rynkach akcji kontynuuje swoje umocnienie względem głównych walut. Dodatkowo euro osłabło po słabszych finalnych odczytach PMI z europejskiej gospodarki, co w sumie przełożyło się na spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,0720 – najniższego od 7 czerwca.

Traci wyraźnie polski złoty i para USD/PLN jest notowana po południu na poziomie już 4,1875 zł, czyli ponad 3 grosze drożej od porannego raportu z rynku walut. Z kolei kurs EUR/PLN wynosił po godz. 16.00 już 4,4905 zł, ostatni raz europejska waluta tyle kosztowała 15 sierpnia. Oczywiście słabość złotego potęguje rozpoczynające się w środę posiedzenie RPP i spodziewana obniżka stóp procentowych. 

ReklamaZobacz takżePolecamy: płatności za granicą bez dodatkowych kosztów, z bonusem do 200 zł za nowe konto w Banku Pekao

We wtorek o 9:43 kurs euro wynosił 4,4723 zł i był o niespełna grosz droższy niż dzień wcześniej. Od połowy sierpnia kurs EUR/PLN utrzymuje się w przedziale 4,45-4,49 zł, oscylując wokół poziomu 4,47 zł. Ta wąska konsolidacja stanowi element średnioterminowego trendu bocznego – od czerwca kurs euro utrzymuje się w przedziale 4,40-4,50 zł.

Lokalnymi czynnikami ryzyka dla polskiej waluty pozostaje środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej oraz czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Rynki finansowe obstawiają, że już w tym tygodniu RPP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych, podczas gdy Rezerwa Federalna czy EBC mogą stopy jeszcze podnieść. Taki scenariusz zmniejszałby względną atrakcyjność inwestowania w polskie aktywa.

Do średnioterminowych rozstrzygnięć doszło za to w przypadku najważniejszej pary walutowej świata. Kurs EUR/USD we wtorek rano spadł do najniższego poziomu od 13 czerwca. Na polskim rynku walutowym przekładało się to na wzrost notowań „zielonego” do poziomu 4,1570 zł. To o blisko dwa grosze więcej niż dzień wcześniej oraz najwięcej od połowy czerwca.

O ponad dwa grosze zyskiwał frank szwajcarski, o poranku wyceniany na 4,6880 zł. To jednak nadal mniej niż dwa tygodnie temu, gdy helwecka waluta kosztowała momentami ponad 4,70 zł. Na parze z euro frank jest notowany blisko najmocniejszych poziomów w historii.

KK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *