Elektrownia Bełchatów, największa w Polsce, ma być stopniowo wyłączana od 2030 r. – Transformacja od strony społecznej wiąże się dla PGE GiEK z zagrożeniem dla 18 tys. miejsc pracy – powiedział w rozmowie z serwisem wnp.pl prezes koncernu Jacek Kaczorowski.
Kopalnia i elektrownia Bełchatów (Adobe Stock, Paweł Brzozowski / grinus.pl)
Elektrownia Bełchatów opalana jest węglem brunatnym. Obiekt ma kluczowe znaczenie dla krajowego systemu energetycznego. Zapewnia ok. 20 proc. zapotrzebowania na prąd. Jednak w związku z transformacją energetyczną, planowane jest jej stopniowe wygaszanie.
Jacek Kaczorowski, prezes koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w rozmowie z portalem wnp.pl, potwierdził, że wyłączanie bloków energetycznych rozpocznie się w 2030 roku i potrwać ma ok. pięciu lat. Proces ten będzie zależał od zapotrzebowania na energię oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Zgodnie z dokumentem przedstawionym Komisji Europejskiej, Bełchatów ma zmniejszyć emisję CO2 o 80 proc. do 2030 roku. Produkcja prądu spadnie z 27,4 TWh w 2020 r. do 6,9 TWh w 2030 r. Wydobycie węgla zmniejszy się z 34,8 mln ton do 8,4 mln ton.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "Tworzymy miasta". Deweloper o kluczu do dobrze zaprojektowanego osiedla
Tysiące miejsc pracy zagrożonych
Kaczorowski powiedział, że trwają prace nad programem dobrowolnych odejść dla pracowników koncernu. Działania te mają na celu złagodzenie skutków transformacji energetycznej dla zatrudnionych w PGE GiEK.
– Programem dobrowolnych odejść będzie dotyczył wszystkich naszych zakładów we wszystkich lokalizacjach. Musi się oczywiście wpisać w stan prawny, w którym funkcjonujemy i musi być na tyle atrakcyjny, żeby pracownicy chcieli z niego skorzystać – powiedział prezes PGE GiEK w rozmowie z wnp.pl.
Transformacja od strony społecznej wiąże się dla PGE GiEK z zagrożeniem dla 18 tys. miejsc pracy, z których prawie 15 tys. jest w kompleksach energetycznych w Bełchatowie i Turowie. Mamy do rozwiązania naprawdę poważny problem społeczny – podkreślił.
Wyłączenie elektrowni Bełchatów to część szerszej strategii odejścia od węgla w Polsce. W dłuższej perspektywie rozwój odnawialnych źródeł energii oraz energetyki jądrowej ma zrekompensować utratę mocy produkcyjnych. Transformacja ta jest niezbędna dla osiągnięcia celów klimatycznych kraju.