Donald Tusk i Microsoft o dużej inwestycji w Polsce. „Prawie 3 mld zł”

Premier Donald Tusk spotkał się w poniedziałek w Warszawie z prezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem i wiceprezesem. Na wspólnej konferencji prasowej premier ujawnił, że Microsoft zamierza zainwestować 2,8 mld zł na Mazowszu. Brad Smith wyjaśnił, że inwestycja ta dotyczy trwającego rozwoju chmury obliczeniowej w Polsce, gdzie Microsoft zainwestował wcześniej 1 mld dolarów w 2020 r. Obecna faza inwestycji ma na celu przyspieszenie udoskonaleń w zakresie możliwości obliczeniowych. Zdjęcie

Donald Tusk I Microsoft O Duej Inwestycji W Polsce Prawie 3 Mld Z E8b7598, NEWSFIN

Premier Donald Tusk spotkał się z prezesem i wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem / Leszek Szymański / PAP Reklama

Biuro Premiera ujawniło spotkanie Donalda Tuska z liderem Microsoftu, które miało się odbyć w poniedziałek rano, w specjalnym ogłoszeniu wydanym w niedzielę. Po ich rozmowie zarówno szef polskiego rządu, jak i Brad Smith zwrócili się do mediów.

Microsoft zainwestuje w Polsce prawie 3 mld zł

– Cieszę się, że mogę dziś poinformować, iż ta współpraca (między Polską a Microsoftem – red.) przynosi wymierne efekty – oświadczył premier.

Reklama

– Mimo że otoczenie jest dość niestabilne, Polska ze swoim potencjałem, strategicznym położeniem i wzrostem gospodarczym (…) jest wartą uwagi lokalizacją inwestycyjną – zauważył.

Następnie ujawnił inwestycję Microsoftu w Mazowszu wynoszącą łącznie 700 milionów dolarów, czyli 2,8 miliarda złotych, co zostało potwierdzone przez kierownictwo Microsoftu. „ To kontynuacja fazy początkowej, która zakończyła się w 2023 roku ” – zauważył dalej.

Dzisiaj rozmawiamy o inwestycji wynoszącej 2,8 mld zł, ale ta inwestycja ma się znacznie zwiększyć – kontynuował, podkreślając, że polscy naukowcy i studenci uzyskają dostęp do centrów danych, usług w chmurze i technologii AI rozwijanych przez Microsoft. – Wpływ tego będzie rósł z roku na rok.

Donald Tusk podkreślił, że gotowość Microsoftu do inwestowania w Polsce podkreśla „silną pozycję” kraju.

Szczegóły dotyczące inwestycji zostały omówione przez wiceprezesa Microsoftu Brada Smitha. – To oznacza drugą znaczącą fazę rozwoju sztucznej inteligencji, obliczeń i usług w chmurze . Zainicjowaliśmy ją w 2020 r., inwestując miliard dolarów w utworzenie regionu chmurowego w Polsce. Wysiłek ten został ukończony w 2023 r., a region chmurowy jest już operacyjny. Teraz ogłaszamy drugą fazę inwestycji, około 700 milionów dolarów – oświadczył.

Środki te zostaną przeznaczone na realizację planów wyznaczonych na rok 2026 – wyjaśnił. – Ten etap stanowi znaczący postęp w budowaniu potencjału obliczeniowego (chmury Microsoftu w Polsce – red.) – podkreślił Smith. – Polska zawsze wspierała Microsoft i Microsoft będzie wspierał Polskę – zaznaczył.

Wiceprezes Microsoftu: Inwestycje w Polsce są kluczowe dla bezpieczeństwa

Brad Smith stwierdził następnie, że zaangażowanie Microsoftu w Polsce powinno zostać uznane w kontekście bezpieczeństwa i kluczowego szczytu w Paryżu, który rozpoczyna się dziś . Szczyt ten skupi się na sytuacji na Ukrainie, a także na wysiłkach europejskich sojuszników na rzecz zbiorowego bezpieczeństwa na całym kontynencie.

– Gdy dziś zmierzacie do Paryża i gdy wszyscy w Polsce obserwują, co się tam dzieje, ważne jest, abyśmy pamiętali o tej inwestycji, ponieważ jest ona symbolem przekonania, wotum zaufania do stabilności i oznaką optymizmu – powiedział, zwracając się do Donalda Tuska.

– Świat jest pełen wyzwań, jednak ostatecznie relacje mogą przetrwać i stworzyć możliwości, których potrzebuje każde pokolenie – dodał, wyrażając zadowolenie, że Microsoft w Polsce odgrywa rolę w tym ciągłym rozwoju .

Na zakończenie konferencji Donald Tusk wspomniał, że – o ile luty poświęcony był spotkaniom z największymi partnerami Polski, przede wszystkim amerykańskimi – o tyle marzec będzie „miesiącem spotkań rządu i mnie z przedstawicielami Polski z sektora IT” . – Mam na myśli zarówno największe polskie firmy, jak i start-upy – doprecyzował premier, wyrażając nadzieję, że współpraca Polski z Microsoftem będzie sprzyjać także większemu wykorzystaniu potencjału krajowych podmiotów.

Firma Microsoft działa w Polsce od 1992 roku

Brad Smith, wiceprezes Microsoft Corporation, ma za zadanie kierować firmą i reprezentować ją w kwestiach, które łączą technologię i społeczeństwo, takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, prywatność, zrównoważony rozwój środowiska, prawa człowieka, bezpieczeństwo cyfrowe, imigracja, filantropia oraz produkty i usługi non-profit. Nadzoruje zespół około 2000 profesjonalistów biznesowych, prawnych i korporacyjnych w 54 krajach i działających w ponad 120 krajach.

Premier Donald Tusk miał wcześniej okazję porozmawiać z Bradem Smithem – spotkał się z wiceprezesem Microsoftu w czerwcu 2024 r. Głównym tematem ich dyskusji było bezpieczeństwo, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Szef polskiego rządu i Smith rozmawiali również o wkładzie Microsoftu w rozwój polskiej Doliny AI.

Jak donosiła wówczas Kancelaria Premiera,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *