Butelka piwa, jak paczka papierosów. Tak ma się zmieniać opakowanie

Czy butelki z alkoholem pójdą tą samą drogą co opakowania papierosów? Pojawiła się nowa propozycja, która może zmienić wygląd alejek z piwem w sklepach detalicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, aby etykiety zawierały ostrzeżenia o raku. Z kolei sektor alkoholowy ma inną perspektywę. Jeden kraj UE objął inicjatywę i będzie wymagał takich informacji na produktach alkoholowych od 2026 r.

Zdjęcie

Butelka Piwa Jak Paczka Papierosw Tak Ma Si Zmienia Opakowanie 9a89f17, NEWSFIN

WHO zamierza zmienić wygląd butelek z alkoholem. Mają podzielić los paczek papierosów / 123RF/PICSEL Reklama

Czy piwo, wino i napoje spirytusowe wkrótce będą musiały zawierać istotne informacje o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia związanych z ich spożyciem ? Nie można wykluczyć takiej możliwości. Impuls pochodzi z rekomendacji i strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Czy nadchodzą zmiany w butelkach z alkoholem? WHO ma propozycję

Światowa Organizacja Zdrowia dąży do zmiany wyglądu butelek z alkoholem w sklepach detalicznych. Ta inicjatywa, mająca na celu promowanie bardziej świadomych wyborów konsumentów , jest ściśle związana z wizualną prezentacją zakupionych produktów.

Reklama

Czy butelki z alkoholem podzielą los opakowań papierosów? WHO sugeruje, że etykiety piwa i wina powinny przypominać etykiety papierosów . Pomysł umieszczania ostrzeżeń o raku jest celowy. Badania przeprowadzone w Europie wykazały, że alkohol jest odpowiedzialny za raka u ponad 800 000 osób rocznie. Co alarmujące, wydaje się, że znaczna liczba osób nie zdaje sobie sprawy ze związku między alkoholem a rakiem.

Czy ostrzeżenia zdrowotne i grafiki na butelkach z alkoholem pomogą w promocji zdrowia?

WHO Europe przeprowadziło badania w 14 krajach. Wyniki były zaskakujące, ujawniając, że zaledwie 15% uczestników uznało, że spożycie alkoholu może przyczyniać się do raka piersi . Świadomość związku między rakiem jelita grubego a spożyciem alkoholu była nieco wyższa, przy czym 39% przyznało się do istnienia ryzyka.

Według dr. Hansa Henriego P. Kluegego, dyrektora WHO na Europę, umieszczanie informacji i grafik na butelkach z alkoholem stanowi „podstawę prawa do zdrowia” . Ekspert zauważył również, że „udostępnianie takich informacji nie odciąga uwagi konsumentów ; wręcz przeciwnie, daje im wiedzę, a wiedza to siła”.

Przemysł alkoholowy oferuje alternatywne podejście

Opakowania papierosów zaczęły wyświetlać obrazy negatywnych skutków palenia na dużej części opakowania po wprowadzeniu nowych przepisów. Palacze napotykają obrazy uszkodzonych organów lub ostrzeżenia wskazujące, że nałóg ten może być śmiertelny. WHO zamierza zastosować podobną strategię w przypadku butelek z alkoholem.

Uzasadnienie Światowej Organizacji Zdrowia zawiera zalecenie, aby ostrzeżenia na etykietach były nie tylko widoczne, ale również zrozumiałe i zawierały piktogramy lub tekst wskazujący na ryzyko zachorowania na raka . Jak podkreśla portal wp.finanse, obecnie tylko 3 z 27 krajów Unii Europejskiej wykorzystuje etykiety, które przekazują informacje o zagrożeniach związanych z produktem.

Branża alkoholowa jest ostrożna w stosunku do propozycji WHO. Zaproponowano rozwiązanie alternatywne, które polega na umieszczaniu kodów QR na etykietach, które po zeskanowaniu dostarczałyby informacji o zdrowiu . Jednak eksperci WHO wskazują na ograniczoną skuteczność tej metody, powołując się na fakt, że tylko 0,26% konsumentów podejmuje inicjatywę skanowania kodów QR .

Irlandia jest liderem w etykietowaniu butelek z alkoholem. Był to pierwszy kraj w Unii Europejskiej , który uchwalił przepisy nakazujące producentom umieszczanie ostrzeżeń o rakotwórczych substancjach na produktach alkoholowych. Przepisy zaczną obowiązywać w 2026 r.

Agata Jaroszewska

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Lepsza Polska”. Eksperci o zarobkach Polaków: Wydajność pracy musi być wyższa Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *