Kontrole masowe rozpoczną się 15 marca, zgodnie z nowelizacją ustawy, która została zatwierdzona 4 lutego. Zgodnie ze zaktualizowaną ustawą przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy będą mogli przeprowadzać wizyty kontrolne w gospodarstwach rolnych.
/ 123RF/PICSEL
Od 15 marca Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrole działalności rolniczej. Dzięki nowym przepisom działalność rolnicza będzie teraz podlegać prawu pracy i ramom monitorowania zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto nowe przepisy wprowadzają nie tylko kontrole, ale także dodatkowe obowiązki dla rolników.
Kontrole od 15 marca. Państwowa Inspekcja Pracy wejdzie do gospodarstw
Od połowy marca rozpoczną się kontrole rolników przez PIP . Inspektorzy wchodzący na farmy będą sprawdzać zgodność z przepisami BHP (OSH) oraz prawem pracy na terenie gospodarstwa.
Reklama
Niemniej jednak nowo uchwalone przepisy nowelizacyjne stanowią, że rolnicy będą również ponosić nowe obowiązki. Pracownicy pracujący w gospodarstwie będą musieli ukończyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy , a obowiązkiem rolnika będzie zapewnienie im wszelkiego niezbędnego sprzętu ochrony osobistej.
Kara za nieprawidłowości. ARiMR zbierze pieniądze
Jeśli kontrola PIP ujawni jakiekolwiek rozbieżności dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy w gospodarstwie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostanie powiadomiona. W związku z tym ARiMR odliczy środki z płatności bezpośrednich.
Rolnicy mogą utracić 3% całkowitych płatności bezpośrednich w takich przypadkach, jak donosi Poradnik Rolniczy Weekly. Wielokrotne stwierdzenie naruszenia może skutkować utratą 10% całkowitej kwoty płatności , podczas gdy umyślne zaniedbanie może skutkować utratą do 15% płatności.
W skrajnych sytuacjach ARiMR może całkowicie wycofać dotacje rolnikowi. Według raportów branżowych, będzie to miało miejsce w przypadku umyślnego i rażącego naruszenia przepisów. Ponadto PIP będzie miał również prawo do nakładania odpowiednich kar.
Rolnicy sprzeciwiają się kontrolom. Proponują inny sposób
Kontrole zaplanowane na 15 marca zostaną przeprowadzone zgodnie ze szczegółowym protokołem. Państwowa Inspekcja Pracy planuje wybrać podmioty do kontroli na podstawie historii poprzednich kontroli, kryteriów priorytetowych i złożonych skarg.
Mimo to rolnicy sprzeciwiają się wprowadzanym zmianom. Twierdzą, że włączenie PIP do inspekcji wprowadza dodatkowy podmiot odpowiedzialny za nadzór nad pracą rolników. W rzeczywistości KRUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych Rolników) już nadzoruje działalność rolniczą.
– PIP ma nadzorować kontrole oraz dystrybucję i zarządzanie płatnościami. ARiMR . Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego , która ma wiedzę o rolnikach zatrudniających pomocników, jest właściwym organem do przeprowadzania takich kontroli – stwierdza Świętokrzyska Izba Rolnicza w swoim komunikacie.
Przemysław Terlecki