Bitcoin dał większy zwrot niż portfel Warrena Buffeta

Bitcoin Dał Większy Zwrot Niż Portfel Warrena Buffeta 9fc28fb, NEWSFIN

30 sierpnia światowej sławy inwestor i prezes Berkshire Hathaway Warren Buffett obchodził swoje 93. urodziny. Buffett był w stanie osiągnąć ogromny sukces w ciągu swojego życia dzięki swojej strategii długoterminowego inwestowania w rzeczy i firmy, które tworzą prawdziwą wartość. Niemniej jednak inwestycje w Bitcoina wciąż wyprzedzają akcje Berkshire Hathaway pod względem rentowności i to ze sporym marginesem. Jak na ironię, Buffett od dawna jest zagorzałym krytykiem kryptowalut.

Zaledwie kilka lat temu miliarder nazwał Bitcoina “trutką na szczury do kwadratu”. Stwierdził również, że nie kupiłby wszystkich BTC na świecie, nawet gdyby były sprzedawane za zaledwie kilka dolarów. Logika stojąca za tym stwierdzeniem jest taka, że w takim przypadku Buffett musiałby znaleźć inną osobę, która kupiłaby od niego monety po wyższym kursie.

Bliski współpracownik Buffetta w Berkshire Hathaway, Charlie Munger, ma podobne stanowisko. Na przykład w tym roku wezwał już do zakazu interakcji z kryptowalutami w USA. Wcześniej porównał miłośników cyfrowych aktywów do wyznawców Judasza. Niemniej jednak ich celowe unikanie kryptowalut nadal okazuje się być przegraną strategią w dzisiejszym świecie.

Spójrzmy na zmiany wartości różnych aktywów od początku tego roku. Każda komórka pokazuje zmiany kursów w danym miesiącu w porównaniu do pierwszego stycznia. 30 procent w kwietniu dla akcji Apple oznacza, że od połowy wiosny od początku 2023 roku papiery wartościowe spółki wzrosły o tę wartość.

źródło: ecoinmetrics.com

Jak widać, Bitcoin osiągnął w tym roku świetne wyniki i pod koniec lata prześcignął wymienione aktywa. Eksperci zauważają, że tempo wzrostu BTC nadal spadało latem, ale nawet to wystarczy, aby prześcignąć bardziej tradycyjne aktywa.

Wielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego trendu i również angażuje się w kryptowaluty. W ten weekend liczba adresów Bitcoin z niezerowym saldem przekroczyła 48,5 miliona jednostek.

źródło: Glassnode

Dlaczego warto inwestować w Bitcoina?

W 2016 roku Berkshire Hathaway przeznaczył największą część swojego portfela inwestycyjnego na akcje giganta technologicznego Apple. Do tego czasu kapitalizacja firmy osiągnęła już poziom 500 miliardów dolarów. Oznacza to, że Berkshire nie był wczesnym inwestorem spółki, znanej pod symbolem AAPL.

Firma zwiększyła jednak swoje inwestycje w akcje producenta iPhone’a w 2022 roku.

Działania te podkreślają zaangażowanie Berkshire Hathaway w długoterminowe inwestycje. Chociaż Bitcoin wykazał już najlepsze zwroty ze wszystkich innych głównych aktywów na świecie w ciągu 14 lat swojego istnienia, Buffett nie uwzględnił jeszcze BTC na swojej liście inwestycji. W związku z tym osobista niechęć miliardera do kryptowalut już teraz kosztuje jego firmę ogromną ilość straconych zysków.

W lutym 2012 r. Berkshire Hathaway opublikowało apel do inwestorów, w którym analitycy firmy wyrazili zaniepokojenie dewaluacją waluty i wadami inwestowania w złoto. W liście stwierdzono, że złoto nie ma praktycznego zastosowania, popyt na nie w przemyśle i jubilerstwie nie nadąża za wielkością produkcji, a cena metalu szlachetnego w dużej mierze zależy od nastrojów tłumu. Jednocześnie inwestowanie w spółki, które produkują coś użytecznego, przynosi pokaźne dywidendy i dochody.

W przemówieniu wskazano również, że niezależnie od tego, czy przyszła waluta będzie oparta na złocie, muszlach czy papierze, ludzie zawsze będą skłonni wymienić część swoich dochodów na towary i usługi. W ciągu roku od publikacji tego przemówienia cena Bitcoina wzrosła o 683 procent, a w ciągu następnych czterech lat BTC przyniósł 9014 procent zwrotu.

Berkshire Hathaway vs Bitcoin

Cointelegraph porównał rentowność kryptowaluty z akcjami Berkshire Hathaway od początku 2019 roku. A firma otrzymała nawet przewagę – jej dane zostały pomnożone przez trzy razy, aby zasymulować zwrot z pozycji lewarowanej, tj. pożyczonych środków na handel.

Jeśli początkiem okresu inwestycyjnego jest rok 2017, kryptowaluta przewyższa zwrot z akcji spółki o prawie 1700 procent. Oznacza to, że jeśli ktoś zainwestowałby tysiąc dolarów w BTC w 2017 r., do dziś miałby 3798 USD. Inwestycja tej samej kwoty w Berkshire Hathaway przyniosłaby tylko 1998 USD w podobnym okresie.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na potencjalną lukę w tezie inwestycyjnej Buffetta. Berkshire Hathaway posiada obecnie rekordowe 147 miliardów dolarów w ekwiwalentach gotówki i inwestycjach krótkoterminowych, co stanowi 18,5 procent kapitalizacji spółki. Oznacza to, że Berkshire albo czeka na lepsze czasy, aby wejść w poszczególne akcje, albo uważa, że 5,25-procentowy zwrot z inwestycji o stałym dochodzie w postaci dywidend jest zadowalający.

Czy można to postrzegać jako wskazówkę dotyczącą możliwości inwestycyjnych w Bitcoina? Jak podkreślają eksperci, firma zaczyna pozostawać w tyle za rynkiem kryptowalut pod względem zwrotów, na co zwracają uwagę inwestorzy. W związku z tym niechęć Buffetta do kryptowalut może wkrótce okazać się słabsza niż chęć firmy do zarabiania pieniędzy. Nadal jednak trudno uwierzyć w taki scenariusz.

Sytuacja ta wyraźnie pokazuje, że uprzedzenia dotyczące aktywów mogą kosztować inwestorów utratę dodatkowych zysków. Jak dotąd Bitcoin okazuje się jedną z najlepszych bezpiecznych przystani dla kapitału w 2023 roku. Tak więc w takim środowisku dalsze ignorowanie monety z powodu jej nadmiernej zmienności lub innych wyolbrzymionych kwestii zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *