Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najgorszym przypadku, takim jak konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, PKB Polski może spaść o nieco ponad 0,4 proc. Wskazują, że skala ceł nałożonych przez Stany Zjednoczone na Unię Europejską wpłynie na ich reperkusje dla polskiej gospodarki, ale niezależnie od sytuacji spodziewany jest spadek PKB.
/ 123RF/Picsel, 123RF/Picsel / 123RF/PICSEL
Podczas konferencji prasowej w środę eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marek Wąsiński i Aleksandra Sojka, podkreślili, że obecnie jedynymi taryfami, które dotyczą UE, są te nałożone na stal i aluminium . Ponadto, 3 kwietnia, zgodnie z zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa, mają wejść w życie taryfy na samochody, a taryfy na części samochodowe spodziewane są najpóźniej do 3 maja.
W raporcie oceniającym wpływ taryf na polską gospodarkę PIE zauważyło, że Stany Zjednoczone są obecnie ósmym co do wielkości partnerem Polski w wymianie towarowej eksportowej.
Reklama
„ Wartość polskiego eksportu bezpośredniego do USA ma wzrosnąć do 12,6 mld USD w 2024 r. (wzrost o 6,3% rok do roku). Bezpośredni eksport do USA stanowi 3,3% całkowitego eksportu towarów z Polski. Szczególnie znaczący jest eksport z sektora maszynowego, w tym silników turboodrzutowych i turbośmigłowych. Handel usługami jest porównywalny z eksportem towarów – w 2023 r. Polska wyeksportowała do USA usługi o wartości 10,4 mld USD, obok towarów o wartości 11,8 mld USD” – czytamy w raporcie.
Jaką decyzję w sprawie taryf podejmie Donald Trump?
Wąsiński zwrócił uwagę, że Polska ma obecnie nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że importujemy więcej towarów z USA niż eksportujemy . Polski eksport składa się głównie z maszyn i urządzeń mechanicznych, podczas gdy import to głównie maszyny i urządzenia elektryczne. „W 2024 r. towary z USA stanowiły 5% polskiego importu (19 mld USD, wzrost o 17% rok do roku), co plasuje USA jako trzecie co do wielkości źródło importu dla Polski” – wyjaśnia raport.
Aleksandra Sojka wyjaśniła, że aby ocenić reperkusje amerykańskich taryf na polską gospodarkę, rozważano trzy scenariusze. „Pierwszy scenariusz, który nazwałam metalem, odzwierciedla naszą obecną sytuację, a mianowicie taryfy na stal i aluminium bez dotykania sektora motoryzacyjnego ” – wyjaśniła. Drugi scenariusz przewiduje nałożenie taryf na sektor motoryzacyjny, podzielony na wersję, w której wdrażane są taryfy odwetowe , i wersję bez tych taryf. Ostatni scenariusz zakłada, że USA wprowadzą 25% taryfy na wszystkie produkty UE . Ten scenariusz jest dalej podzielony na dwie wersje, z taryfami odwetowymi i bez nich.
„Rozważając wpływ na PKB Polski, scenariusz obejmujący intensywną wojnę handlową z odwetem ma największy wpływ” — zauważyła analityczka PIE. Dodała, że scenariusze odwetowe zazwyczaj „mają bardziej negatywny wpływ”, chociaż ogólny wpływ taryf jest uważany za „minimalny”. W pierwszym scenariuszu PKB Polski spadłoby o 0,11 procent w porównaniu ze scenariuszem bez taryf. W drugim scenariuszu redukcja wyniosłaby 0,12 procent, a taryfy odwetowe doprowadziłyby do spadku o 0,15 procent . Ostatni scenariusz prognozuje spadek PKB o 0,38 procent lub 0,43 procent, jeśli nastąpi odwet ze strony UE.
/ PIE /
„Według prognoz PIE, Polska