Zmiany w zajęciu komorniczym. Od 2025 roku nowa kwota

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zmieniają się zasady dotyczące egzekucji komorniczej z wynagrodzenia i konta bankowego. Wraz z podwyżką minimalnego wynagrodzenia wzrasta również kwota wolna od zajęcia, co ma istotne znaczenie dla osób zadłużonych. Ile środków będzie mógł zająć komornik, ale ile musi zostawić na koncie dłużnika w przyszłym roku? Sprawdziliśmy to. Zdjęcie

Zmiany W Zajeciu Komorniczym Od 2025 Roku Nowa Kwota 568ac5c, NEWSFIN

Komornik zabierze mniej od nowego roku. /123RF/PICSEL Reklama

Kwota wolna od zajęcia z konta bankowego

Od 2025 roku kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wzrośnie do 3 499,50 zł netto (obecnie kwota ta wynosi 3 225 zł). Będzie to stanowić 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, które od nowego roku również wzrośnie i wynosić będzie 4 666 zł brutto.

Oznacza to, że środki zgromadzone na koncie dłużnika do tej wysokości są chronione przed zajęciem komorniczym. Dotyczy to zarówno kwot, które już znajdują się na rachunku, jak i tych, które wpłyną w przyszłości.

Reklama

Jak działa zajęcie rachunku bankowego?

Proces egzekucji z konta bankowego reguluje kodeks postępowania cywilnego. Po wydaniu przez sąd tytułu wykonawczego komornik przesyła do banku zawiadomienie o zajęciu środków na rachunku dłużnika. Bank jest zobowiązany do:

  1. Zablokowania zajętej kwoty – środki powyżej kwoty wolnej od zajęcia trafiają na konto komornika.
  2. Informowania komornika – w przypadku przeszkód w przekazaniu zajętych środków bank musi poinformować o tym komornika w ciągu siedmiu dni.

Jednocześnie dłużnik otrzymuje zawiadomienie o zajęciu wierzytelności i kopię tytułu wykonawczego.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Egzekucja z wynagrodzenia odbywa się na zasadach określonych w prawie pracy. Podstawowe zasady są następujące:

  • potrąceń dokonuje się z kwoty netto, czyli po odliczeniu składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy i innych obowiązkowych potrąceń.
  • po dokonaniu potrąceń musi pozostać co najmniej kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wyjątek stanowią tutaj tzw. długi alimentacyjne, a więc takie które dotyczą unikania odpowiedzialności za finansowanie dzieci po rozwodzie. Tutaj obowiązują bardziej restrykcyjne zasady, które dopuszczają zajęcie nawet 60 proc. wynagrodzenia netto, bez względu na to, czy dłużnik osiąga minimalne wynagrodzenie, czy wyższe. Świadczenia alimentacyjne mają pierwszeństwo przed innymi należnościami, bo służą zabezpieczeniu potrzeb dzieci.

Jak będą wyglądały zajęcia komornicze w 2025 roku?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpływa nie tylko na kwotę wolną od zajęcia, ale również na ogólne zasady egzekucji. Wzrost tej kwoty to dobra wiadomość dla osób zadłużonych, ponieważ pozwala im zachować większą część dochodów na bieżące potrzeby.

Podsumowanie najważniejszych informacji dla osób, które mają zadłużenia. Zgodnie z zapisami art. 87 Kodeksu pracy ustanowione zostały kwoty wolne od zajęcia komorniczego, czyli nie będzie podlegało mu:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
  • 75 proc. wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
  • 90 proc. wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

Ostatecznie jednak to, ile zabierze, a ile zostawi dłużnikowi do dyspozycji komornik, zależy od tego, z jakiego tytułu prowadzi egzekucję. Jeśli ma ona zaspokoić długi alimentacyjne, wówczas te zasady nie obowiązują, a komornik może pobrać nawet 3/5 wynagrodzenia i nie zapewniać pracownikowi wskazanego minimum.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *