Płaca minimalna po nowemu? Związkowcy alarmują: rząd się pomylił

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, rośnie napięcie między związkowcami a rządem. Powodem jest minimalne wynagrodzenie na przyszły rok, które w ocenie przedstawicieli związków jest za niskie. „W grę wchodzi podwyżka o ponad 50 zł” – czytamy.

Premier Mateusz Morawiecki (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Ostatni projekt rozporządzenia ws. minimalnej pensji 2024 r. wskazuje, że będzie to 4242 zł brutto od stycznia i 4300 zł brutto od lipca 2024 r. W ocenie związkowców to niewystarczająco atrakcyjne propozycje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wzrost pensji o 700 zł. Ostrzega przed skutkami decyzji rządu

Błąd w wyliczeniach? Związkowcy chcą zmian w płacy minimalnej

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, związki zawodowe przekonują, że rząd popełnił błąd w wyliczeniach. Podkreślają, że minimalne wynagrodzenie powinno zostać powiększone o wskaźnik związany ze wzrostem PKB, przez co jego kwota wzrosłaby automatycznie o ok. 53 zł.

Różnica zdań bierze się stąd, że wspomniany wskaźnik uwzględnia się lub nie w zależności od tego, jaka jest relacja płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia w danym roku. Sęk w tym, że w tym roku płaca minimalna rosła dwa razy: od stycznia do 3490 zł brutto, a od lipca – do 3600 zł brutto i teoretycznie obie te liczby mogą być brane pod uwagę do wyliczeń – czytamy.

– Tak, mamy spór, bo my przepisy interpretujemy inaczej niż strona rządowa – potwierdza Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Z naszych informacji wynika, że sprawą rząd ma się zająć jeszcze dzisiaj. – Niewykluczone, że przebije swoje wcześniejsze propozycje, by nie wikłać się w spory ze związkowcami – wskazuje źródło „DGP”.

Pracodawcy krytykują postulat związkowców. – Z punktu widzenia gospodarki jeszcze większy wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie tylko utrudniać wychodzenie z okresu wysokiej inflacji – zauważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jeśli rząd nie uwzględni uwag związkowców, będą oni domagać się ekspertyzy prawnej Rady Dialogu Społecznego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *