Podwyżka płacy minimalnej od stycznia 2024. Ile wyniesie wynagrodzenie i stawka godzinowa

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. – poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4 242 zł, a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł

Podwyżka Płacy Minimalnej Od Stycznia 2024 Ile Wyniesie Wynagrodzenie I Stawka Godzinowa B02bd2f, NEWSFIN

fot. sabinamoscovici / / Shutterstock

"Dzisiaj przyjęliśmy na Radzie Ministrów, po dyskusji która odbyła się we wtorek, dzisiaj formalnie przyjęliśmy płacę minimalną. Minimalną stawkę godzinową, która od 1 stycznia będzie wynosić 27,70 zł (…) A od 1 lipca 28,10 zł" – powiedział premier.

"Minimalne wynagrodzenie miesięczne – od 1 stycznia będzie wynosiło 4 242 zł i zostanie podniesione do 4 300 od 1 lipca w przyszłym roku" – dodał.

Kwota płacy minimalnej, którą usłyszeliśmy jest dla nas zadowalająca i spełnia nasze postulaty – powiedział PAP rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski.

Jak dodał, ten poziom płacy minimalnej w pierwszym kroku trochę się różni od tego, co postulowaliśmy, ale generalnie jest tak jak chcieliśmy i ta kwota płacy minimalnej nas zadowala.

Podkreślił, że jest to ocena Solidarności, a nie innych związków zawodowych.

Lewandowski zapowiedział jednocześnie, że związek nadal będzie prowadził rozmowy, by osiągnąć minimum 20 proc. podwyżki na rok 2024 dla całej sfery finansów publicznych.

"Nie może dojść do sytuacji gdzie, po takim wzroście płacy, ponad połowa budżetówki będzie zarabiała płacę minimalną" – zaznaczył. "Te podwyżki w budżetówce są również niezbędne i ten 20 procentowy wzrost to jest postulat, którego domaga się Solidarność" – podkreślił.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rząd do 15 września ustala w drodze rozporządzenia stawki minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej.

W 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosi 3 490,00 zł brutto (2 709,49 netto) od 1 stycznia i 3 600 zł brutto (2 783,86 zł netto) od 1 lipca. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł brutto, kwota netto to 2 209,56 zł.

Rząd liczy, że podwyżka płacy minimalnej przyczyni się do wzrostu popytu wewnętrznego

"Podwyżka minimalnego wynagrodzenia może przyczynić się do wzrostu popytu wewnętrznego. Będzie to miało korzystny wpływ na polską gospodarkę w momencie kiedy cała Europa mierzy się z wielowymiarowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę" – napisano.

Rząd zwraca uwagę, że wzrost kosztów pracy może negatywnie wpływać na zyski przedsiębiorstw, co może ograniczać ich zdolność do inwestowania i tworzenia nowych miejsc pracy.

"Podniesienie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może podnieść koszty pracy na tyle, że niektórzy pracodawcy mogą zdecydować się na ograniczenia zatrudnienia, co może dotknąć przede wszystkim osoby o niskich kwalifikacjach. Z drugiej strony wysokie koszty pracy mogą być bodźcem dla przedsiębiorców do inwestowania w automatyzację i innowacyjne rozwiązania, co przyczyni się do wzrostu produktywności" – napisano.

"Odnośnie funkcjonowania przedsiębiorstw i ich konkurencyjności, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę może mieć wpływ na konkurencyjność firm, w tym konkurencyjność międzynarodową, w branżach pracochłonnych, zatrudniających nisko opłacanych pracowników. W tym przypadku podniesienie wynagrodzenia minimalnego może mieć wpływ na wzrost kosztów i spadek rentowności przedsiębiorstw" – dodano. 

map/ ana/

pat/ tus/ gor/ kh/ par/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *