Ozempicu może zabraknąć. Internet zalewa fala groźnych podróbek

Ozempicu Moze Zabraknac Internet Zalewa Fala Groznych Podroacutebek 4d1110d, NEWSFIN

W internecie są coraz częście dostępne podróbki Ozempicu

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Brytyjskie Krajowe Stowarzyszenie Farmaceutów (NPA) apeluje do pacjentów, aby nie kupowali podrabianego Ozempicu. NPA obawia się, że w związku z rosnącym popytem w 2025 roku może zabraknąć Ozempicu w aptekach.

Stowarzyszenie ostrzega też przed możliwą „eksplozją nielegalnej sprzedaży leków online” i stwierdza, że ludzie ryzykują zdrowiem, kupując Ozempic i Wegovy (semaglutyd) poza oficjalną dystrybucja leków na receptę.

Do czego służy Ozempic, dlaczego go brakuje

Ozempic jest przeznaczony dla osób z cukrzycą typu drugiego, podczas gdy Wegovy może być przepisywany w celu utraty wagi, ale jedynie przez lekarzy i pod stałą kontrolą. Jednak leki te zyskały ogromną popularność, a media społecznościowe pokazują zdjęcia przed i po utracie tkanki tłuszczowej, a niektóre gwiazdy pochwaliły się efektami ich stosowania.

Ozempic, produkowany przez duński koncern Novo Nordisk, pomaga osobom z cukrzycą typu drugiego regulować poziom cukru we krwi, ale jego zdolność do hamowania apetytu sprawiła, że ludzie używają go również w celu utraty wagi. Farmaceuci na całym świecie mają ten sam problem – niedobór leku, co jest spowodowane dużym popytem, a także faktem, że niektórzy lekarze przepisują go poza wskazaniami osobom otyłym. Doprowadziło to do niedoboru, który odbija się na chorych na cukrzycę, a także do wzrostu liczby podrobionych preparatów, które są dostępne na platformach handlowych w internecie.

Co jest w podróbkach Ozempicu i czym grożą

Niedobór Ozempicu spowodował prawdziwy wysyp ofert zamienników albo podróbek tego leku. Farmaceuci i lekarze ostrzegają przed ich kupowaniem. Tak naprawdę nie wiadomo, co jest w penach zawierających rzekomo semaglutyd. W najlepszym przypadku może być to zwykła woda a w najgorszym mieszanka chemikaliów, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu pacjentów.

W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie dotyczące produktów medycznych w związku z wykryciem fałszywych zapasów semaglutydu w Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA. Tymczasem amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzegała przed przedawkowaniem leków, zgłaszając przypadki poważnych nudności, wymiotów, bólu głowy, odwodnienia, zapalenia trzustki i kamieni żółciowych. Agencja przypomina, że stosowanie Ozempicu i podobnych leków musi odbywać się pod kontrola lekarza i nie wolno na własną rękę zwiększać dawko przyjmowanego preparatu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *