Stanisław Wojtera
Danuta Walewska
Nowy, tymczasowy szef PPL i warszawskiego Lotniska Chopina kierował dotychczas również Biurem Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Razem z prezesem PPL Stanisławem Wojterą odwołany został wiceprezes ds korporacyjnych i handlowych, Witold Janiszewski – wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Portów Lotniczych. W składzie zarządu pozostała Monika Niewczas. A do rady nadzorczej została powołana Iwona Zalewska-Malesa.
Jednocześnie rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa zarządu i członka zarządu PPL.
Odwołany Stanisław Wojtera to polityk i przedsiębiorca związany początkowo z Unią Polityki Realnej, a później z Prawem i Sprawiedliwością, były rzecznik TVP. Na stanowisku prezesa PPL zastąpił w 2020 roku Mariusza Szpikowskiego. Jako prezes PPL był aktywny w lotniczych organizacjach międzynarodowych, m.in. jako członek Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych ACI Europe.
Z wcześniejszych informacji wynikało, że na stanowisko opuszczone przez Wojterę zostanie powołany Andrzej Ilków, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ostatecznie jednak zdecydowano inaczej.
O zmianach kadrowych w PPL spekulowano od kilku tygodni. Początkowo najczęściej wymienianym kandydatem na stanowisko nowego prezesa był Dariusz Kuś -jako specjalista od inwestycji, który warszawskie lotnisko tak bardzo potrzebuje, ostatecznie jednak znalazł się w radzie nadzorczej CPK. Potem jako kandydat wymieniany był Andrzej Ilków, który był „pewniakiem” od wieczora 28 lutego.
Oprócz tych dwóch nazwisk powtarzały się jeszcze kandydatury Tomasza Szymczaka, czyli prezes lotniska w Modlinie, a także Filipa Czernickiego, który od 19 stycznia jest p.o. prezesa CPK. Na to stanowisko został powołany na trzy miesiące.
We ostatnią środę, 28 lutego zmieniła się rada nadzorcza PPL. Odwołano jej dwóch członków – Patryka Felmeta, który przed odejściem z CPK odpowiadał tam m.in. za komunikację, oraz Filipa Żelaznego, prawnika, który był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, ale nie dostał się do Sejmu. Pozostali członkowie rady PPL, to Iwona Nowak (sekretarz), Łukasz Chaberski (przewodniczący) oraz Cezary Wieński.
PPL są własnością CPK, który jest ich jedynym akcjonariuszem. Także największą firmą z polskiej branży lotniczej, właścicielem warszawskiego Lotniska Chopina, portów w Radomiu i Zielonej Górze, oraz udziałowcem większości lotnisk w naszym kraju.