Z powodu tych błędów firmy najczęściej nie otrzymują dotacji.

Nawet najbardziej fascynujący i przełomowy projekt może ponieść porażkę w wyścigu o finansowanie, jeśli zawiera błędy. Jakie są najczęstsze błędy i jak można ich uniknąć?

Z Powodu Tych Bdw Firmy Najczciej Nie Otrzymuj Dotacji D37bab0, NEWSFIN

fot. Andrii Yalanskyi // Shutterstock

Firmy coraz częściej mają okazję ubiegać się o dofinansowanie z UE. Składając wnioski, należy wykazać się skrupulatnością i unikać błędów, w przeciwnym razie wniosek może zostać odrzucony. Przedsiębiorcy często popełniają różne błędy podczas przygotowywania projektów. Które z nich są najczęstsze? Poniższa tabela zawiera szczegółowe informacje. Niniejsze zestawienie powstało na podstawie analizy niekorzystnych ocen projektów w ramach wielu naborów wniosków.

Wniosek nie jest zgodny z celami

Po pierwsze , należy upewnić się, że proponowany projekt jest zgodny z głównymi celami konkursu. W przeciwnym razie wniosek ma niewielkie szanse na uzyskanie dofinansowania. Przykładowo, w ostatnim, największym konkursie grantowym w Polsce – ścieżce SMART aż 90% wniosków z komponentem B+R nie spełniało kryteriów fundamentalnych. Oznacza to, że firmy nie były w stanie udowodnić, że proponowane działania stanowią badania i rozwój lub że będą sprzyjać innowacyjności w skali kraju, mimo że był to wymóg fundamentalny.

Niestety, autorzy tych propozycji mogą tylko marzyć o dofinansowaniu – ich wnioski zostały odrzucone. Aby uniknąć powtórzenia tego błędu, warto zweryfikować wytyczne konkursu i jak najwierniej zharmonizować planowane działania.

Niewystarczająca zdolność finansowa

„Zachowaj rozwagę w swoich zamiarach” – to powinna być naczelna zasada dla przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie z UE. Niemniej jednak, wyniki rozpatrywania wniosków pokazują, że firmom często brakuje niezbędnych zasobów do realizacji projektu i – co równie ważne utrzymania jego rezultatów po zakończeniu okresu finansowania.

W ramach wspomnianej ścieżki SMART, aż 60% wniosków zostało odrzuconych z powodu braku wystarczających możliwości finansowych przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek, aby zrealizować projekt. Kolejnym powszechnym błędem jest brak zasobów ludzkich, a w szczególności niewystarczająca liczba osób do wdrożenia projektu. Wiele firm nie dysponuje na przykład odpowiednim zespołem badawczym.

Projekt jest sformułowany zbyt niejasno

Stanowi to wyzwanie dla znacznej liczby wnioskodawców – ich projekty są zbyt ogólne. Brakuje w nich szczegółów dotyczących m.in. grupy docelowej, jej potrzeb oraz kompleksowego opisu opracowywanych produktów lub usług. Wniosek powinien

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *