Więcej przeciwników niż zwolenników. Słabe notowania rządu Tuska

34 proc. Polaków to zwolennicy rządu; 39 proc. – jego przeciwnicy; 24 proc. deklaruje obojętność – wynika z październikowego sondażu CBOS. Nieznacznie spadły notowania premiera Donalda Tuska; zadowolonych z tego, że jest szefem rządu jest 36 proc. badanych; niezadowolonych jest 50 proc.

Wiecej Przeciwnikoacutew Niz Zwolennikoacutew Slabe Notowania Rzadu Tuska Cb80698, NEWSFIN

fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Poparcie dla rządu deklaruje 34 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc. wobec poprzedniego badania), jako przeciwnicy określa się 39 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); 24 proc. deklaruje obojętność (wzrost o 1 pkt proc.), 3 proc. nie ma zdania (spadek o 1 pkt proc.).

W stosunku do września, zauważa CBOS, w relatywnie największym stopniu pogorszyły się oceny działalności rządu. Zmniejszył się odsetek ocen pozytywnych (37 proc., spadek o 3 pkt), natomiast bez zmian pozostaje liczba opinii negatywnych – 48 proc. badanych ma krytyczne zdanie o pracy urzędującego gabinetu. Więcej osób niż poprzednio nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat (15 proc., wzrost o 3 pkt proc.).

Nieco lepsze zdanie o dokonaniach rządu mają kobiety (39 proc. ocen pozytywnych) niż mężczyźni (35 proc.), co szczególnie widać w poziomie krytycyzmu (50 proc. opinii negatywnych wśród mężczyzn i 45 proc. wśród kobiet.)

Według CBOS wśród zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych dotychczasowe wyniki działalności obecnego rządu najkorzystniej postrzegają wyborcy Koalicji Obywatelskiej (91 proc.). Zwolennicy pozostałych partii tworzących koalicję rządową również oceniają je pozytywnie – dużo lepiej wyborcy Trzeciej Drogi (61 proc.) niż Lewicy (48 proc.). W ostatnich miesiącach w elektoracie Lewicy odsetek głosów krytycznych wobec dokonań rządu Donalda Tuska wyraźnie rośnie (23 proc. w sierpniu, 32 proc. we wrześniu i 43 proc. w październiku).

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji WiN w zdecydowanej większości negatywnie oceniają dotychczasowe wyniki działalności rządu (odpowiednio: 90 i 83 proc. głosów krytycznych).

Według CBOS w porównaniu z wrześniem obniżyła się też akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera. Zadowolenie z faktu, że sprawuje on funkcję szefa rządu, deklaruje ponad jedna trzecia badanych (36 proc., spadek o 2 pkt). Tak jak w ubiegłym miesiącu połowa dorosłych Polaków nie jest zadowolona z tego, że Donald Tusk jest premierem (50 proc., bez zmian). Wzrósł odsetek osób niemających jednoznacznego zdania w tej kwestii (o 2 pkt proc., do 14 proc.)

Respondentów proszono także o ocenę polityki gospodarczej rządu.

Według CBOS 38 proc. pozytywnie ocenia politykę gospodarczą rządu i jest zdania, że stwarza ona dobre perspektywy gospodarcze (spadek o 1 pkt proc.). Odmienną opinię na ten temat ma większy odsetek – prawie połowa dorosłych Polaków uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej (48 proc., spadek o 1 pkt). W porównaniu z wrześniem w największym stopniu wzrósł odsetek osób niemających sprecyzowanej opinii w tej sprawie (o 3 pkt, do 14 proc).

CBOS, podsumowując badanie, zauważa, iż "wciąż najbardziej stabilne wydają się deklaracje stricte polityczne". "Jedynie w +miodowym+ okresie pracy nowego rządu (od stycznia do czerwca tego roku), poza dwoma wyjątkami (marzec – kwiecień), wśród ogółu dorosłych Polaków zwolenników rządu było mniej więcej tylu samo lub nawet więcej niż jego przeciwników. Od lipca liczba respondentów kontestujących obecny gabinet przeważa nad głosami poparcia, jednak układ ten zmienia się tylko w niewielkim zakresie. Warto dodać, że wśród zapewniających o swoim udziale w wyborach parlamentarnych zwolenników rządu wciąż jest minimalnie więcej niż jego przeciwników" – zaznacza.

CBOS wskazuje, że "w wymiarze ogólnym" w stosunku do września w relatywnie największym stopniu pogorszyły się oceny działalności rządu. W nieznacznie mniejszym zakresie obniżyła się akceptacja dla Donalda Tuska jako premiera, zaś najmniej zmieniła się ocena polityki gospodarczej rządu – odsetki głosów pozytywnych, jak i negatywnych nieco spadły.

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 3-13 października na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,7 proc. – CATI i 15,4 proc. – CAWI). (PAP)

wni/ godl/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *