Już na otwarciu tygodnia wzrok inwestorów będzie skupiony na Stanach Zjednoczonych, z których mogą popłynąć dalsze recesyjne sygnały. Poza wynikami kilku większych amerykańskich spółek, raporty w nadchodzącym tygodniu złożą dwa duże polskie banki. Tym będą żyły rynki w dniach 5-11 sierpnia.
Po pełnych zawirowań na światowych rynkach pierwszych dniach sierpnia kolejny tydzień przyniesie znacznie mniej nowych danych ze światowej gospodarki. W polskim kalendarzu makroekonomicznym nie zaplanowano na ten tydzień żadnych istotnych odczytów.
Dla światowych rynków najważniejszym punktem przyszłego tygodnia będzie poniedziałkowy odczyt indeksu ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych. 1 sierpnia przemysłowe ISM skutecznie popsuło nastroje inwestorom, pokazując, że gospodarka produkcyjna w USA nadal się kurczy. Odczyt stał się preludium do większych spadków, które nabrały tempa po opublikowanych dzień później danych o zatrudnieniu.
Rynki, które wcześniej cieszyły się ze złych informacji z amerykańskiej gospodarki, widząc w nich obietnicę wrześniowej obniżki stóp procentowych, teraz przestraszyły się recesji. Jeśli poniedziałkowy odczyt ISM dla usług okaże się niższy niż prognozy ekonomistów, lęk inwestorów może się spotęgować, prowadząc do dalszej wyprzedaży na światowych giełdach.
Poniedziałek 5.08.2024
Opisany na wstępie odczyt indeksu ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych zostanie opublikowany o godz. 16:00 czasu polskiego. Analitycy szacują, że indeks usług ISM wzrośnie w lipcu do 51,3, w porównaniu z 48,8 w czerwcu. Czerwcowy odczyt był najniższy od maja 2020 r.
Wcześniej tego samego dnia o 11:00 poznamy ostateczne dane na temat lipcowych odczytów indeksu PMI dla usług w strefie euro i jej kluczowych gospodarkach (Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania).
O 9:00 rano w poniedziałek poznamy najświeższe dane o tureckiej inflacji. Nad ranem upubliczniony zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii, na którym doszło do nieoczekiwanego podniesienia stóp procentowych. Dokument może dostarczyć więcej informacji na temat argumentacji decydentów i dać pożywkę do spekulacji na temat następnych kroków japońskiego banku centralnego.
W USA wyniki za II kwartał opublikuje Palantir Technologies.
Wtorek 6.08.2024
Z samego rana o 6:30 decyzję na temat wysokości stóp procentowych podejmie bank centralny Australii. Analitycy nie spodziewają się po jego stronie żadnych ruchów.
O 7:45 dane na temat bezrobocia w lipcu przedstawią Szwajcarzy. O 8:00 pojawi się odczyt na temat czerwcowych zamówień w niemieckim przemyśle. Ekonomiści spodziewają się zobaczyć w nim wyhamowanie miesięcznej dynamiki spadków.
O 11:00 poznamy odczyt czerwcowej sprzedaży detalicznej w strefie euro. O 14:30 swój bilans handlowy za czerwiec przedstawią Stany Zjednoczone.
Na GPW wyniki przedstawi Synektik. Raporty finansowe na Wall Street opublikują tego dnia m.in. Airbnb, Caterpillar, Uber oraz Super Micro Computer. W przypadku ostatniej z wymienionych spółek, która płynie na fali dużego popytu na półprzewodniki, analitycy spodziewają się podwojenia wyników w ujęciu rok do roku.
Środa 7.08.2024
7 sierpnia dane na temat importu, eksportu i bilansu handlowego w lipcu przedstawią Chińczycy. O godz. 8:00 rano Niemcy opublikują identyczny zestaw danych ze swojej gospodarki, tylko za czerwiec. Nasi zachodni sąsiedzi mają zaplanowany na ten dzień również odczyty czerwcowej produkcji przemysłowej.
W Polsce wyniki finansowe przedstawi ING Bank Śląski, a z zagranicznych spółek Glencore, Shopify i Walt Disney.
Czwartek 8.08.2024
Jeśli chodzi o wydarzenia makroekonomiczne czwartek okaże się jeszcze spokojniejszy niż środa. Tego dnia poznamy odczyt węgierskiej inflacji (godz. 8:30), czeską stopę bezrobocia (godz. 9:00) i tygodniowe dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (godz. 14:30).
Na polskiej giełdzie wyniki opublikują Bank Pekao, Asbis, Arctic Paper i Libet.
Piątek 9.08.2024
Po dwóch spokojnych dniach, na zamknięciu giełdowego tygodnia pokaże się nieco więcej ciekawych odczytów. O godz. 3:30 nad ranem dane na temat lipcowej inflacji (lub deflacji) opublikują Chińczycy.
O 7:30 odczyt bezrobocia za II kwartał przedstawią Francuzi. Następnie poznamy ostateczny odczyt niemieckiej inflacji w lipcu (o godz. 8:00).
Inflacyjne dane za lipiec spłyną w piątek również z Norwegii (8:00) oraz Włoch (10:00 – finalne dane).
Swoje wyniki przedstawią Mennica Polska, MOL i Remak-Energomontaż.