Jakie zagrożenie niosą nowe technologie, czy innowacje zastąpią ludzi i za co powinny odpowiadać firmy – to zagadnienia, o których rozmawiano w czwartek, 23 listopada br., na konferencji pod hasłem „Wrocław jest przedsiębiorczy”. Organizatorem wydarzenia był Wrocławski Park Technologiczny. Patronem medialnym tegorocznego wydarzenia był Bankier.pl
„Wrocław jest przedsiębiorczy” to konferencja organizowana z myślą o wrocławskim środowisku biznesowym i naukowym. Podczas wydarzenia organizowanego przez Wrocławski Park Technologiczny poruszono tematy dotyczące prowadzenia przedsiębiorstw, cyfryzacji, innowacyjności oraz łączenia biznesu z nauką.
Miesięcznie zjadamy tyle mikroplastiku, ile ma karta kredytowa
W trakcie spotkania zaprezentowano także raport „Odpowiedzialni za przyszłość”, przygotowany przez WPT, Fundację Pro Mathematica oraz Insight. Stał się on pretekstem do dyskusji pod hasłem „Za co odpowiedzialny jest wrocławski biznes?”.
– Nie każdy wie, że w ciągu miesiąca każdy z nas połyka 5 g mikroplastiku, czyli tyle, ile waży karta kredytowa. To wszystko jest efektem działania ludzi – mówi Przemysław Przybylski, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik Prasowy banku Credit Agricole. – Tymczasem biznes na tyle, na ile czuje się odpowiedzialny, może wspomagać Państwo w wielu obszarach m.in. ochronie środowiska czy prawach człowieka. Stoimy u progu rewolucji, którą wprowadza europejska dyrektywa, która zobowiązuje do raportowania działań CSR również małe firmy. Tymczasem, żeby mieć co raportować, trzeba coś robić.
Nie mylić CSR-u z marketingiem
Jak twierdzi dr Katarzyna Kulig-Moskwa, kierownik studiów podyplomowych na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu, młodsze pokolenie zdecydowanie zwraca większą uwagę na to, co firmy robią w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu.
– Dlatego z punktu widzenia biznesu powinniśmy zacząć mówić raczej o ryzyku i odpowiedzialności w biznesowym obszarze zrównoważonego rozwoju, niż o działaniach związanych z marketingiem i employer brandingiem – uważa Katarzyna Kulig-Moskwa. – Coś jednak drgnęło w tym temacie, bo na naszej uczelni oferta studiów podyplomowych „Manager zrównoważonego rozwoju” była dość długo i nie bardzo byli chętni. Tymczasem w tym roku utworzyliśmy aż dwie takie grupy i było zapytanie o trzecią.
Cyfrowy świat nie zawsze jest przyjazny
W trakcie konferencji zaprezentowano również projekt Wro4digITal, czyli Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (EDIH) utworzony przez konsorcjum 22 instytucji oferujących kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej. Dolnośląskie firmy oraz jednostki administracji publicznej będą mogły w jego ramach korzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie z obecnymi trendami cyfryzacyjnymi.
– Cyfryzację wymusza m.in. państwo, wprowadzając chociażby elektroniczny obieg dokumentów – uważa Małgorzata Latuszek, prezes zarządu, współzałożyciel, Taxxo / Columb Technologies S.A – Jednak trzeba wiedzieć, jak się z tą technologią obchodzić, a do tego potrzebna jest edukacja
Firma Małgorzaty Latuszek zrobiła badanie wśród księgowych, czy są w stanie zaufać sztucznej inteligencji w księgowaniu. Okazało się, że tylko około połowa z nich była na to gotowa. Natomiast reszta najchętniej sprawdzałaby każdą zaksięgowaną fakturę.
– Ludzie po prostu chcą mieć poczucie wpływu na to, co się z nimi dzieje – uważa Małgorzata Latuszek.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi networkingu
Według niektórych uczestników sztuczna inteligencja nie powinna stanowić zagrożenia.
– To, co będzie za dwa lata, zależy głównie od nas. – twierdzi Mariusz Świętochowski, Director, Chief Operating Oficer w Kyndryl – Tak długo jak będziemy w stanie wyciągnąć wtyczkę z gniazda, będziemy w stanie zapanować nad sztuczną inteligencją. Wszystko w naszych rękach.
– Mam nadzieję, że dostępne narzędzia cyfrowe będą nam raczej pomagały w życiu – mówi prof. Damian Derlukiewicz, z-ca Dyrektora Centrum Innowacji i Biznesu Politechniki Wrocławskiej – Sądzę, że w już wkrótce w łatwy sposób będziemy przekazywać wiedzę i mieć do niej dostęp, ale kreatywność i networking niech zostaną takie, jak są teraz.