Propozycje, obejmujące dziewięć zmian regulacyjnych i 14 zmian legislacyjnych, zostały opublikowane w poniedziałek przez zespół deregulacyjny pod przewodnictwem Rafała Brzoski.
„W ciągu zaledwie tygodnia zebraliśmy grupę kilkuset wolontariuszy, specjalistów i urzędników, których połączyła wspólna wizja przekształcenia państwowego aparatu biurokratycznego” – oświadczył Brzoska w poniedziałek za pośrednictwem portalu X.
„Deregulacja nie jest celem samym w sobie; służy jako środek do poprawy jakości życia wszystkich obywateli. Zaproponujemy nie tylko zmiany prawne, ale także rozwiązania mające na celu poprawę warunków pracy urzędników” – zauważył dalej.
W poniedziałek 10 lutego premier Donald Tusk zaprosił CEO InPost Rafała Brzoskę do kierowania zespołem odpowiedzialnym za opracowanie propozycji deregulacyjnych. Brzoska przyjął zaproszenie.
Zaproponowane w poniedziałek zmiany prawne na poziomie regulacyjnym obejmują dziewięć pozycji.
Zespół opowiada się za wdrożeniem zasady domniemania niewinności podatnika. „To ograniczy nadużycia urzędu skarbowego, stworzy lepsze środowisko dla przedsiębiorców i zmniejszy liczbę sporów podatkowych” – wyjaśnia uzasadnienie.
Dodatkowe propozycje obejmują: niekaranie podatników i księgowych za przypadkowe błędy, ograniczenie stosowania kar za zwłokę w podatku VAT i odsetek za opóźnienia w płatnościach podwyższonych o 50 proc., zakaz przerywania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia na podstawie Kodeksu karnego skarbowego na rok przed upływem terminu przedawnienia oraz nienaliczanie odsetek za opóźnienia w płatnościach, jeśli kontrola podatkowa trwa dłużej niż sześć miesięcy.
Inną sugestią jest „zmiana agresywnych praktyk egzekucji komorniczej”. Blokowanie kont firmowych przez urzędy skarbowe powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy istnieją poważne dowody oszustw podatkowych, a nie jako standardowy środek kontroli, zgodnie z pomysłodawcami.
Dalsze propozycje zakładają zwiększenie liczby interpretacji ogólnych wydawanych przez Ministra Finansów, zobowiązanie organów podatkowych do stosowania się do orzeczeń TSUE korzystnych dla podatników oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku sprzedaży środków trwałych i nieruchomości wykorzystywanych w celach biznesowych.
Lista 14 zmian legislacyjnych obejmuje m.in. następujące rekomendacje: ograniczenie nadużywania aresztów tymczasowych wobec obywateli, wskazanie dodatkowych usług, które można zintegrować z aplikacją mObywatel, zastosowanie koncepcji „cichego załatwienia sprawy” w przypadku przekroczenia przez urzędników terminów określonych w przepisach,