Plany rekrutacyjne na 2025 r. deklaruje 88 proc. firm IT, co stanowi wynik o 6 pkt. proc. niższy niż przed rokiem – wynika z „Raportu płacowego IT Contracting 2025”, opracowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland. Podano, że 76 proc. firm z sektora technologicznego planuje podwyżki, jednak zaledwie 16 proc. z nich przewiduje, że przekroczą one poziom 10 proc.
Podano, że cięcia nakładów na inwestycje w obszarze technologicznym ograniczają dostępność projektów. W konsekwencji kontraktorzy IT (osoby współpracujące z firmami w modelu B2B) nieco ostrożniej podchodzą do zmian zawodowych. Mimo to zmianę pracy lub projektu w roku 2025 wciąż rozważa 57 proc. specjalistów IT i również 57 proc. pozytywnie ocenia swoje perspektywy zawodowe.
W raporcie wskazano, że większa niepewność przekłada się na trendy płacowe w sektorze IT. Co prawda 76 proc. firm z sektora technologicznego planuje podwyżki, jednak zaledwie 16 proc. z nich przewiduje, że przekroczą one poziom 10 proc. Podano, że chociaż w kontekście kontraktingu IT nie można mówić o stagnacji płac, to można dostrzec wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu stawek.
"Pomimo niepewnej sytuacji rynkowej i spowolnienia, jakie w minionym roku odnotowało wiele gospodarek krajów Europy, sektor technologiczny wciąż pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i odpornych na presję. Mimo że branża IT również doświadczyła konsekwencji ogólnego niepokoju, to dane świadczą o stabilnej sytuacji" – napisano.
Według tegorocznego badania Hays Poland przeprowadzonego w branży IT wynika, że 88 proc. firm z sektora planuje rekrutować, a 43 proc. wciąż spodziewa się trudności na tym polu.
Podano, że jako jedne z głównych wyzwań dla rekrutujących firm wskazywane są nierealistyczne oczekiwania kandydatów (41 proc.) oraz niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie (22 proc.). Jednak na przestrzeni roku odsetek firm IT, określających lukę kompetencji jako największą trudność rekrutacyjną, spadł aż o 25 pkt. proc. Z 50 do 69 proc. urosła z kolei grupa pracodawców dostrzegających, że o pracę ubiega się obecnie więcej kandydatów niż w przeszłości.
"Sektor IT nie jest wolny od różnorodnych turbulencji, a planowane rekrutacje nie rozkładają się równomiernie w całej branży i poszczególnych obszarach specjalizacyjnych. Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które silnie odczuwają efekt spowolnienia gospodarczego i podejmują decyzje o redukcjach w zatrudnieniu" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Arkadiusz Wargin, CEE Executive Director – IT & Engineering Contracting w Hays.
"Niejednokrotnie idzie to w parze ze zmniejszeniem nakładów na inwestycje o profilu technologicznym. Mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność rynkowa wpływają z kolei na decyzje kontraktorów IT, którzy w ostatnim czasie deklarowali mniejszą chęć zmiany zawodowej" – dodał.
Podano, że kontekst gospodarczy, w jakim funkcjonują obecnie firmy technologiczne, wpływa na ogólną dostępność ofert pracy, a co za tym idzie – również na stawki. Jak wynika z badania Hays, mimo że w sektorze nowych technologii nie ma mowy o całkowitej stagnacji płac, to jednak presja płacowa i dynamika wzrostu wynagrodzeń są wyraźnie mniejsze. Chociaż ponad 70 proc. ankietowanych firm z sektora IT przewiduje podwyżki, to w zdecydowanej większości nie osiągną one poziomu 10 proc.
Co więcej, jak zauważają eksperci Hays, tegoroczne zestawienie oczekiwań płacowych kontraktorów IT w wielu miejscach ujawniło utrzymanie stawek na ubiegłorocznym poziomie, a czasem nawet ich spadek. Dotyczy to w szczególności junior developerów oraz programistów specjalizujących się w wytwarzaniu aplikacji mobilnych.
"Nie oznacza to jednak, że specjalistów IT czeka trudny rok. Wiele będzie zależało zarówno od ich obszaru specjalizacji, doświadczenia i przygotowania technologicznego, jak i aktualnej sytuacji gospodarczej" – powiedział Arkadiusz Wargin.
"Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, analizy danych, programów ERP i sztucznej inteligencji cieszą się bardzo silną pozycją na dzisiejszym rynku. W minionym roku doświadczyli wzrostu stawek, a dobre perspektywy zawodowe daje im ponadto dynamiczny rozwój dyscyplin, w których się specjalizują" – dodał.
Jak zauważa Milena Osiurak, Recruitment Manager w Hays Poland, 2025 rok na polskim rynku technologicznym zapowiada dalszą koncentrację na automatyzacji procesów, transformacjach i optymalizacjach, a także na rozwoju rozwiązań AI. Specjaliści w tych dziedzinach z pewnością będą mogli liczyć na wiele atrakcyjnych ofert i projektów.
Z badania Hays wynika, że odsetek specjalistów IT, którzy korzystają w pracy z narzędzi AI, w ciągu roku wzrósł aż o 12 pkt. proc. do poziomu 61 proc. Długofalowo z pewnością będzie to miało istotny wpływ na branżę zaawansowanych technologii, co dostrzegają również sami specjaliści IT.
Raport płacowy Hays IT Contracting jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń na ponad 100 stanowiskach, uzupełnionym wnioskami i komentarzami ekspertów. Raport bazuje na oczekiwaniach finansowych ponad 15 tysięcy kontraktorów IT. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych uzyskanych w ramach projektów rekrutacyjnych realizowanych przez Hays Poland w 2024 r. (PAP Biznes)
alk/ ana/