Kurs euro mocno w górę. Dolar najdroższy od czerwca

Podczas obrad Rady Polityki Pieniężnej kurs euro ruszył ostro w górę i dotarł w pobliże górnego ograniczenia „wakacyjnej” konsolidacji. To może być dopiero początek złych wieści dla naszej waluty, która wydatnie osłabiła się także wobec franka i dolara.

Kurs Euro Mocno W Goacuterę Dolar Najdroższy Od Czerwca 6361081, NEWSFIN

fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

W środę o 9:34 kurs euro kontynuował ruch w górę rozpoczęty jeszcze czwartkowym popołudniem. O poranku notowania wspólnotowej waluty dotarły na wysokość 4,4982 zł. Oznacza to wzrost o przeszło trzy grosze w około 24 godziny. W ten sposób kurs EUR/PLN opuścił trwającą od połowy sierpnia wąską konsolidację w zakresie 4,45-4,49 zł.

W grze (jeszcze?) pozostaje trwający od czerwca szerszy trend boczny, zawierający się w przedziale 4,40-4,50 zł. Jednakże ryzyko jego wyłamania górą w ostatnich dniach znacząco wzrosło. Tym bardziej że złotemu zaczęły szkodzić nie tylko czynniki krajowe w postaci nadchodzącej obniżki stóp procentowych w NBP oraz populistycznej licytacji przedwyborczej na nowe wydatki publiczne. Maleją też szanse na kontynuację podwyżek stóp procentowych w EBC, co osłabia euro wobec dolara. A to uderza także w notowania złotego.

ReklamaZobacz takżePolecamy: płatności za granicą bez dodatkowych kosztów, z bonusem do 200 zł za nowe konto w Banku Pekao

– Krajowej walucie nie pomagały także rosnące oczekiwania na rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej przez RPP już na wrześniowym posiedzeniu. Osłabienie złotego wspierały także czynniki techniczne w postaci wybicia przez kurs EUR/PLN górą z budującego się od połowy sierpnia trendu bocznego – skomentowali ekonomiści PKO BP w porannym raporcie. – Dla EUR/PLN, po wybiciu górą z formacji trójkąta, techniczne cele znajdują się w strefie 4,51-4,53 – dodano.

Lokalnie w centrum uwagi naszego rynku walutowego zapewne znajdzie się wynik wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Większość ekonomistów i uczestników rynku spodziewa się dziś rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce i redukcji stopy referencyjnej NBP o 25 pb. Jednak niektórzy ekonomiści sądzą, że na pierwszą obniżkę poczekamy do października. Jedno pozostaje pewne: nie wiemy, o której godzinie pojawi się komunikat z RPP.

Równocześnie obserwujemy coraz droższego dolara, który przez ostatnie dni umacniał się względem euro. W rezultacie w środę rano kurs dolara zwyżkował o blisko grosz, osiągając poziom 4,1926 zł. Tak wysokich notowań pary dolar-złoty nie widzieliśmy od trzech miesięcy. Jest to już dość wyraźny sygnał odwrócenia średnioterminowego trendu spadkowego, który w przypadku kursu USD/PLN obserwowaliśmy od października do połowy lipca.

Najdroższy od kwietnia był z kolei frank szwajcarski. Za helwecką walutę w środę rano trzeba było zapłacić 4,7130 zł. We wtorek wieczorem kurs CHF/PLN dotarł nawet w pobliże 4,72 zł.  Tylko od 31 sierpnia frank podrożał o ponad 5 groszy i jest już o przeszło 20 groszy droższy niż pod koniec czerwca.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *