Jak nowa roadmap Ethereum ukształtuje przyszłość Web3?

Jak Nowa Roadmap Ethereum Ukształtuje Przyszłość Web3 C586a09, NEWSFIN

Jak Nowa Roadmap Ethereum Ukształtuje Przyszłość Web3 A7d49a6, NEWSFIN

Dominująca na świecie sieć smart kontraktów, Ethereum, odegra kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Web3. Roadmap (mapa drogowa) nowej aktualizacji składa się z kilku faz, które ugruntują pozycję Ethereum jako fundamentu dla następnej iteracji Internetu.

Roadmap Ethereum wyznacza punkty docelowe, które zajmą kilka lat. Jednak mają one ogromny wpływ na ewolucję Internetu.

Aktualizacja roadmap Ethereum

W dniu 6 września deweloper Web3, Stacy Muur, zagłębił się w roadmap Ethereum i jej rolę w kolejnej iteracji Internetu.

Definiujemy Web3 jako zdecentralizowany Internet, w którym użytkownicy posiadają i kontrolują swoje dane i tożsamość. W przeciwieństwie do tego, korporacje zajmujące się wyszukiwaniem i mediami społecznościowymi dominują w obecnej wersji, Web2. Czerpią one ogromne zyski z gromadzenia danych użytkowników.

Merge było prawdopodobnie najbardziej znaczącą aktualizacją sieci od czasu jej uruchomienia w 2015 roku. Przed nami jednak kolejne ważne kamienie milowe.

“The Surge”, kolejny ważny krok, wprowadza ulepszenia skalowalności, począwszy od wdrożenia tzw. Proto-Dankshardingu. Muur wyjaśnia:

“Zapewnia to wystarczającą dostępność danych dla sieci rollup.”

Proto-Danksharding zostanie wprowadzony wraz z EIP-4844 spodziewanym w 4. kwartale 2023 r. Ma to zminimalizować koszty operacyjne związane z rollupami i sieciami warstwy 2.

Następnie “The Scourge” zapewni aktualizacje, które priorytetowo traktują odporność na cenzurę, decentralizację i eliminują ryzyko związane z protokołem MEV (maksymalna wartość możliwa do wydobycia).

Jak Nowa Roadmap Ethereum Ukształtuje Przyszłość Web3 046c690, NEWSFIN

Roadmap Ethereum / Źródło: X

“The Verge” wprowadza bezpaństwowość poprzez przejście z drzew Merkle na drzewa Verkle. Zabieg ten umożliwi łatwiejszą i uproszczoną weryfikację bloków. Wyeliminuje to potrzebę przechowywania przez węzły walidatora pełnej kopii stanu Ethereum.

“The Purge” to uproszczenie protokołu poprzez ograniczenie przechowywania danych historycznych i wyeliminowanie długu technicznego – wyjaśnił Muur.

Fazy końcowe

Ostatnia faza, “The Splurge”, naprawi wszystko inne. Faza ta obejmie wcześniej nieuwzględnione aktualizacje, takie jak Account Abstraction, Verifiable Delay Functions i ulepszenia EVM.

Było kilka reklamowanych “zabójców Ethereum”, takich jak Solana i Base, które zostały pospiesznie wprowadzone w celu zwiększenia przepustowości kosztem niezawodności. Roadmap Ethereum przyjmuje jednak powolne i stabilne podejście do aktualizacji swojej sieci, ale w końcu go osiągnie. Aktualizacje te zmienią Ethereum w zdecentralizowaną warstwę finansową nadchodzącego Internetu.

Pomijając mapę drogową, cena ETH pozostaje w dołku. Druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wykazywała bardzo niewielki ruch w ciągu ostatnich kilku dni. W chwili pisania tego tekstu cena ETH oscyluje wokół 1635 USD.

Jak Nowa Roadmap Ethereum Ukształtuje Przyszłość Web3 A4d66d9, NEWSFIN

Wykres ETH/USD dzięki BeInCrypto

Co więcej, Ethereum jest nadal o 66,4% poniżej swojego rekordu wszech czasów na 4878 USD, który został osiągnięty prawie dwa lata temu.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *