Koniec szantażu Rosji. Nowe źródło taniego i ekologicznego paliwa jądrowego

Koniec Szantazu Rosji Nowe Zroacutedlo Taniego I Ekologicznego Paliwa Jadrowego Fa812fc, NEWSFIN

Tani surowiec dla reaktorów jądrowych dostarczy woda morska. Jest tam zdecydowanie więcej uranu niż na lądzie

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Według „ACS Central Science” dzięki tej metodzie woda morska mogłaby stać się opłacanym źródłem paliwa jądrowego dla energetyki. Oceany pokrywają większą część powierzchni Ziemi, a ich wody zawierają ogromne ilości różnych pierwiastków — w tym także uranu. Dzięki rozszczepianiu jąder uranu reaktory jądrowe uwalniają naturalnie zmagazynowaną w tych atomach energię i zamieniają ją w ciepło oraz energię elektryczną. Obecnie uran pozyskiwany jest z rudy, której dostępne zasoby są ograniczone.

Skąd można pozyskać uran

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) szacuje, że wody oceanów zawierają około 4,5 mld ton uranu w postaci rozpuszczonej – jonów uranylowych. To ilość ponad 1000 razy większa niż złoża na lądzie, a w dodatku uran można by pozyskiwać bez większej szkody dla środowiska naturalnego. Dotychczas jednak pozyskiwanie w ten sposób uranu było bardzo trudne.

Dwaj naukowcy – Rui Zhao, Guangshan Zhu oraz ich współpracownicy Northeast Normal University w Changchun w Chinach postanowili opracować specjalny materiał elektrodowy, który można by wykorzystać do elektrochemicznego wychwytywania jonów uranylowych z wody morskiej. Aby stworzyć elektrody, naukowcy zaczęli od elastycznej tkaniny utkanej z włókien węglowych. Porowata struktura tkaniny tworzy wiele maleńkich kieszonek, w których da się wyłapywać jony uranylowe.

Pomysł Chińczyków uderzy w Rosję

W testach wykorzystujących wodę morską elektrody pozwoliły wyekstrahować 12,6 miligrama uranu w ciągu 24 dni. To potencjalne paliwo miało postać jasnej substancji na bazie uranu, która wytrącała się z wody morskiej na tkaninę katodową.

Główny autor badania i profesor chemii Rui Zhao powiedział „Newsweekowi”: „Uran jest nieodłącznym pierwiastkiem oceanów”. Dodał, że przypuszcza się, że dostało się tam w wyniku erozji „skał i gleby, kiedy powstawała Ziemia”. Zdaniem naukowców dzięki ten nowej metodzie oceany mogą się w przyszłości stać źródłem paliwa jądrowego. – Wydobywanie uranu z naturalnej wody morskiej ma kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu niedoborów zasobów uranu – powiedział profesor Zhao. – Jeśli uda się w pełni wydobyć uran z wody morskiej, do wyprodukowania jednego grama uranu potrzebne będzie 303 000 litrów wody morskiej – stwierdził. To równowartość ponad 3000 wanien wody.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *