Magna Mining wyraziła zgodę na przejęcie od KGHM International jej kopalni w zagłębiu Sudbury w Kanadzie, poinformował nowy nabywca, który wierzy w ich wyjątkowy potencjał produkcyjny.
Kanadyjska spółka górnicza Magna Mining oświadczyła, że zawarła umowę kupna aktywów górniczych od KGHM International w Zagłębiu Sudbury znajdujących się w środkowym Ontario w Kanadzie, około 400 km na północ od Toronto.
Umowa ma obejmować czynną kopalnię McCreedy West, a ponadto także trzy inne kopalnie eksploatowane w przeszłości: Levack, Podolsky i Kirkwood. KGHM International w zagłębiu posiada szereg aktywów. O chęci ich zbycia polski gigant informował już w 2022 r. w ramach porządkowania zagranicznych aktywów Grupy. Zapytaliśmy KGHM o komentarz.
[Aktualizacja, godz. 15.20]
11 września 2024 została zawarta umowa zbycia części aktywów KGHM w Zagłębiu Sudbury. Zamknięcie i wstępne rozliczenie transakcji spodziewane jest do końca pierwszego kwartału przyszłego roku po spełnieniu warunków zawieszających. Podstawowe informacje nt. transakcji zostały opublikowane przez Magna Mining Inc. Nie komentujemy szczegółowych warunków zawartej transakcji – poinformował Departament Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A.
Jak informuje Magna, cena sprzedaży obejmuje 5,3 mln dolarów kanadyjskich (CAD) w gotówce, 2 mln CAD w akcjach zwykłych Magna, rozliczonych po zamknięciu transakcji, dodatkowych 2 mln CAD w gotówce płatnych 31 grudnia 2026 r. oraz płatności warunkowych do kwoty 24 mln CAD, w zależności od osiągnięcia przyszłych kamieni milowych.
Jak poinformował Departamnet komunikacji KGHM "z transakcji szacowany jest jej pozytywny, nieistotny w wymiarze parametrów skonsolidowanych, wpływ na sprawozdanie finansowe KGHM"
KGHM International przejął kopalnię McCreedy West Mine w 2002 r. od firmy Vale. W 2023 r. wyprodukowała ona ponad 317,6 tys. ton rudy miedzi przy jej średniej zawartości na poziomie 1,59 proc. Wydobywana ruda dostarczyła również nikiel (0,23 proc.), kobalt (0,01 proc.), platynę, pallad, złoto i srebro.
Z kolei według ostatniego raportu rocznego KGHM, kopalnia Levack, jest w tzw. stanie care & maintenance od 2019 r. Jak poinformowała spółka Magna, kopalnia ta zostanie oceniona pod kątem potencjalnego ponownego uruchomienia, biorąc pod uwagę jej umiejscowione blisko powierzchni strefy wysokiej zawartości niklu i miedzi. Kopalnia Podolsky, nieczynna od 2013 r., ma potencjał wydobywczy w swojej strefie północnej, także pod względem złóż niklu – informuje spółka Magna.
„Nie tylko nabywamy kopalnię produkcyjną. Wierzymy, że pozostałe aktywa mają wyjątkowy potencjał eksploracyjny (…) Aktywa te nie są kluczowe dla ich dotychczasowych właścicieli i z tego powodu uważamy, że nie zainwestowano w nie kapitału potrzebnego do wykorzystania ich pełnego potencjału.” — powiedział Jason Jessup, dyrektor generalny Magna Mining.
KGHM Polska Miedź S.A. aktywnie zarządza portfelem swoich aktywów. Biorąc pod uwagę skalę działalności i potencjał zasobowy, dezinwestycja części aktywów KGHM w Zagłębiu Sudbury wpisuje się w długoterminową strategię Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. i pozwala skupić się na efektywnym rozwoju kluczowych aktywów zagranicznych – skomentowała radakcji Bankier.pl polska spółka.
Kopalnia McCreedy West była pierwotnie rozwijana i eksploatowana przez Inco Ltd. w latach 1970-1998 wyprodukowała około 15,8 miliona ton rudy miedzi. W 2002 r weszła w skład Grupy KGHM po przejęciu przez FNX Mining Company, spółkę zależną KGHM International. W 2005 roku dokonano odkrycia złoża Morrison/Levack, bogatego w polimetaliczną rudę o wysokich zawartościach miedzi, niklu i metali szlachetnych. Jego eksploatację rozpoczęto w 2008 roku., a zakończono w I kw. 2019 r. W latach 2003-2023 kopalnia McCreedy West wyprodukowała ponad 6,3 miliona ton z trzech obszarów wydobywczych.
Michał Kubicki