Google ogłosiło plany zainwestowania miliardów złotych w Polsce, jak stwierdziła Ruth Porat, prezes i Chief Investment Officer Alphabet i Google, chociaż nie ujawniono szczegółów. Oświadczenie to zostało złożone w związku z listem intencyjnym między Google a Polskim Funduszem Rozwoju, który został podpisany w czwartek w Warszawie.
„Jesteśmy zachwyceni, że sfinalizowaliśmy list intencyjny, co stanowi kolejny ważny kamień milowy po latach inwestycji Google w Polsce, w tym utworzeniu największego centrum inżynieryjnego Google w Europie” – zauważyła Ruth Porat na LinkedIn.
„Aby zrealizować wizję zawartą w umowie, Google zamierza zainwestować miliardy złotych” – dodała.
Google zamierza ściśle współpracować zarówno z polskim rządem, jak i Polskim Funduszem Rozwoju, aby przyspieszyć proces wdrażania technologii sztucznej inteligencji w kraju, co – zdaniem prezesa Google – przyniesie Polsce znaczne korzyści.
PFR, Krajowy Operator Chmury Obliczeniowej, i Google Cloud podpisały w czwartek list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze sztucznej inteligencji.
Zaangażowane strony wspólnie opracują plan strategiczny mający na celu szybki rozwój kluczowych sektorów polskiej gospodarki, wykorzystujący ulepszone wykorzystanie sztucznej inteligencji.
PFR poinformował, że strategiczne partnerstwo z Google koncentruje się na szerokiej integracji rozwiązań AI w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, przyspieszenia krajowej transformacji energetycznej i zwiększenia efektywności w ochronie zdrowia.
Jednocześnie sygnatariusze listu będą współpracować nad zaprojektowaniem i wdrożeniem ogólnopolskiej inicjatywy rozwoju umiejętności , która umożliwi polskim przedsiębiorstwom wykorzystanie potencjału transformacyjnego sztucznej inteligencji i przyczyni się do ciągłej ewolucji polskiego ekosystemu technologicznego.
Prezes PFR Piotr Matczuk powiedział w czwartek, że wstępna faza prac ma potrwać około czterech do sześciu miesięcy.
„Jesteśmy optymistami i wierzymy, że doprowadzi to do nowych inwestycji Google w Polsce, których skala mierzona jest w miliardach dolarów” – zauważył Matczuk.
Google działa w Polsce od 2005 roku, a jego biura w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zatrudniają ponad 2000 osób. Zespoły programistów i inżynierów koncentrują się na projektach globalnych