EuroPKB: Polska spadła z piedestału. Trzy kraje Unii w recesji

Polska spadła z czołowej lokaty w rankingu rocznej dynamiki PKB krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Potwierdziło się też, że trzy państwa Unii znalazły się w tzw. technicznej recesji.

Europkb Polska Spadla Z Piedestalu Trzy Kraje Unii W Recesji 206afca, NEWSFIN

fot. fr_Kosma / / Shutterstock

W III kwartale 2024 roku produkt krajowy brutto eurolandu był o 0,4% wyższy niż kwartał wcześniej – poinformował w czwartek Eurostat. Było to potwierdzenie wstępnego szacunku opublikowanego pod koniec października. Teraz jednak dysponujemy danymi dla większej grupy krajów unijnych – w zestawieniu brakuje jedynie danych dla Dani, Grecji, Luksemburga oraz Malty.

Eurostat

W całej Unii Europejskiej PKB w III kwartale powiększył się realnie o 0,3% kdk i był o 1,0% wyższy niż przed rokiem. Wskazuje to, że ożywienie gospodarcze w Europie wciąż postępuje, choć jego tempo może pozostawiać wiele do życzenia. Był to dopiero trzeci kolejny kwartał, w którym trzymiesięczna dynamika PKB przekroczyła 0,1%. Wcześniej przez 5 kolejnych kwartałów euroPKB rósł lub spadał o 0,1% kdk, co w praktyce oznaczało stagnację w europejskiej gospodarce.

Równocześnie była to stagnacja bardzo nietypowa. Towarzyszyła jej bowiem niewidziana od dekad inflacja cenowa (nawet w eurolandzie inflacja HICP w porywach przekraczała 10%) przy… rekordowo niskim bezrobociu. „Zwykła” stagflacja cechowała się wysoką inflacją, podwyższonym bezrobociem i okresami głębszego spadku aktywności ekonomicznej.

Polska spadła z gospodarczego podium

Najwyższą roczną dynamikę PKB w III kwartale 2024 roku Eurostat odnotował na Cyprze (3,8% rdr), w Hiszpanii (3,4%) oraz na Litwie (2,3%). Polska wypadła z czołówki rankingu EuroPKB, choć w poprzednim kwartale nasz kraj zajął w nim pierwsze miejsce (aczkolwiek w „dogrywce” i po rewizjach wyprzedziła nas Malta). Więcej na temat wyników Polski piszemy w artykule zatytułowanym „Zaskakujące dane GUS. PKB Polski zmalał w III kwartale”.

Równocześnie w aż siedmiu krajach Unii realny PKB był niższy niż rok temu. Najgłębszy regres odnotowano na Łotwie (-1,4% rdr), w Estonii (-0,7%) oraz na Węgrzech (tez -0,7%). Natomiast dwa kwartały z rzędu spadku PKB (tj. kdk) zaraportowały Łotwa, Węgry i Szwecja. W ten sposób kraje te spełniły definicję tzw. technicznej recesji, notując spadek PKB przez ostatnie pół roku.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Z największych gospodarek pozytywnie zaskoczyły Niemcy (+0,2% kdk), którym udało się uniknąć technicznej recesji głównie dzięki negatywnej rewizji statystyk za II kwartał. Nieźle jak na swoje możliwości wypadła też Francja (0,4% kdk), gdzie jednak wynik jednorazowo podbiła organizacja letnich Igrzysk Olimpijskich. Pozytywnie nie przestaje zadziwiać Hiszpania, która w ostatnich kwartałach notuje imponującą (od 0,7% do 0,9% kdk), jak na standardy Europy Zachodniej, dynamikę wzrostu gospodarczego. Kiepska, ale stabilna sytuacja jest we Włoszech, gdzie kwartalny przyrost PKB w III kwartale wyniósł okrągłe 0,0%.

Był to pierwszy „regularny” szacunek euroPKB za III kwartał 2024 roku zawierająca dane dla krajów członkowskich stanowiących 99% gospodarki Unii Europejskiej. Wstępne dane poznaliśmy 30 października, ale wtedy nie znaliśmy wyników dla większości krajów UE. Finalna wersja tego raportu zostanie opublikowana za ok. 45 dni.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *