AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki

Komisja Europejska ujawniła w środę kompleksowy plan działania na rzecz sztucznej inteligencji (AI). Proponowane pięć filarów działania obejmuje inwestycje w fabryki AI i gigafabryki, a także wysiłki na rzecz usprawnienia niedawno ustanowionych przepisów dotyczących AI.

Ai W Ue Plany Inwestycji W Fabryki I Gigafabryki 2bdf64c, NEWSFIN

zdjęcie: Ivan Marc // Shutterstock

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oświadczyła w lutym podczas paryskiego szczytu AI, że UE ma na celu motywowanie krajowych przedsiębiorstw do szerszego wykorzystania tej technologii. Do tej pory przyjęło ją tylko 13,5% przedsiębiorstw w UE.

Nowa inicjatywa ma na celu przekształcenie tego scenariusza i uczynienie z UE, która obecnie pozostaje w tyle w wyścigu technologicznym, bardziej atrakcyjną opcję dla dwóch wiodących mocarstw, USA i Chin. Wiceprzewodnicząca KE ds. Cyfryzacji Henna Virkkunen podkreśliła na konferencji prasowej w Brukseli w środę, że UE ma zdolność do przekształcenia się w „kontynent sztucznej inteligencji”.

Ta strategia opiera się na pięciu filarach, z których jeden obejmuje utworzenie sieci fabryk AI i gigafabryk w UE. Lokalizacje 13 z tych obiektów zostały już wybrane: siedem zidentyfikowano w grudniu ubiegłego roku, a pięć w marcu; jeden zostanie zbudowany w Polsce w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Centra te, poświęcone superkomputerom, będą w stanie przetwarzać ogromne ilości danych, szkolić algorytmy i rozwijać technologie AI, które przyniosą korzyści zarówno korporacjom, jak i badaczom z UE.

Ponadto KE ogłosiła w środę, że ogłosi nabór wniosków do prywatnych przedsiębiorstw i krajów europejskich zainteresowanych budową gigafabryk AI. Te wielkoskalowe instalacje zostaną wyposażone w około 100 000 najnowocześniejszych chipów AI, co czterokrotnie zwiększy wydajność obecnych superkomputerów. Gigafabryki są zaprojektowane do trenowania najbardziej zaawansowanych modeli AI.

Wcześniej w tym roku von der Leyen ujawniła, że UE przeznaczy 20 mld EUR na utworzenie pięciu gigafabryk za pośrednictwem funduszu InvestAI. „Jesteśmy świadomi, że wiele krajów UE jest już zainteresowanych rozwojem gigafabryk” – przyznał Virkkunen. Największa z nich będzie zlokalizowana w Niemczech.

Znaczny nacisk położono na aspekt planu, który proponuje uproszczenie przepisów dotyczących AI. UE sfinalizowała nową ustawę o AI dopiero w sierpniu poprzedniego roku. Te przepisy klasyfikują technologię AI na podstawie poziomu ryzyka, jakie przedstawia dla użytkowników, na: w pełni dopuszczalną, wymagającą różnego stopnia nadzoru

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *