Do projektu ustawy, który wprowadza obowiązek publikowania cen mieszkań przez deweloperów, zostanie zgłoszona poprawka. Oprócz umieszczania cen na swoich stronach internetowych, deweloperzy będą zobowiązani do przesyłania tych informacji do rządowego serwisu dane.gov.pl. Umożliwi to lepsze analizowanie i porównywanie danych.
/Wojciech Strozyk/REPORTER, ARKADIUSZ ZIOLEK /East News
Na koniec lutego Polska2050 złożyła w Sejmie poselski projekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie obowiązku prowadzenia przez deweloperów stron internetowych oraz zamieszczania na nich cen oferowanych mieszkań, zarówno za metr kwadratowy, jak i za cały lokal, a także informacji o wszelkich dodatkowych kosztach związanych z ofertą (np. miejsce parkingowe, ogródek czy garaż, historia zmian cennika).
Obecnie występują pewne trudności, ponieważ tylko niektórzy deweloperzy ujawniają te informacje, a inni stosują metodę „zapytaj o cenę” i podają je dopiero po wysłaniu konkretnego zapytania lub po osobistej wizycie w biurze sprzedaży.
Reklama
Będzie ustawa nakładająca na deweloperów obowiązek ujawniania cen
To ma się zmienić, a 23 marca zakończyły się sejmowe otwarte konsultacje społeczne dotyczące tego projektu. Już teraz wiadomo, że zostanie zgłoszona istotna poprawka przez wiceministra cyfryzacji Michała Gramatykę z Polski 2050.
– Projekt ustawy w obecnej formie zobowiązuje deweloperów do publikacji cen ofertowych na ich stronach internetowych. Proponowana poprawka przewiduje, że deweloperzy będą musieli również przesyłać te dane do serwisu dane.gov.pl, czyli do serwisu otwartych danych, zarządzanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki temu możliwe będzie przetwarzanie tych informacji maszynowo, analizowanie trendów cenowych, a także monitorowanie, jak zmieniały się ceny tych lokali – mówi Interii Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
Przesyłanie danych dotyczących cen ofertowych oraz metraży mieszkań do serwisu dane.gov.pl pozwoli na skupienie tych informacji w jednym, zweryfikowanym przez administrację rządową miejscu. Poprawka jest gotowa i komisja sejmowa otrzyma ją, gdy tylko projekt zostanie złożony.
Dane przekazywane w tym formacie umożliwią łatwe porównywanie oraz analizowanie.
Zgodnie z uzasadnieniem poprawki, dane dostarczane przez deweloperów będą dostępne bezpłatnie, w formacie odpowiednim do odczytu maszynowego oraz do zbiorczego pobrania i przetwarzania. Serwis dane.gov.pl oferuje dostęp do tych informacji przez tzw. API (interfejsy programistyczne), co spowoduje automatyzację dostępu i umożliwi szerokie udostępnianie danych twórcom aplikacji.
„Umożliwi to ich wtórne wykorzystanie przez rynek, np. w celu tworzenia porównywarek cen lokali w kontekście geograficznym lub narzędzi do analizy trendów wpływających na ceny. Skupienie wszystkich danych w jednym miejscu, zarządzanym przez instytucję publiczną, ograniczy także potrzebę poszukiwania tych informacji przez osoby zainteresowane cenami mieszkań. Proponowane rozwiązanie stanie się impulsem do tworzenia rozwiązań technologicznych (np. aplikacji mobilnych) służących monitorowaniu, porównywaniu i analizowaniu ofert deweloperskich. Wzmocni to praktyki konkurencyjne i poszerzy ofertę w tej części rynku dla Polaków” – czytamy w uzasadnieniu.
Brak takiego rozwiązania w aktualnej wersji projektu ustawy wskazał były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński z PiS.
Rozwiń
Jak niedawno informowała Interia, branża deweloperska zmieniła swoje podejście do ujawniania cen mieszkań, jednak dopiero po tym, jak do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy nakładający taki obowiązek. W opinii do projektu, Polski Związek Firm Deweloperskich zgłosił nawet postulat, aby konieczne było pokazywanie nie tylko cen, ale także dodatk