Ochrona przeciwpożarowa dachu: jak ważna jest klasa ogniowa materiałów budowlanych?

Pożar budynku często wiąże się z poniesieniem przez właściciela znaczących strat, a samo dostosowanie się do podstawowych norm określonych przez prawo nie zapewnia wystarczającej ochrony. Oprócz regulacji prawnych, kluczową rolę w odpowiedniej ochronie przeciwpożarowej odgrywają właściwe materiały. Dlatego wyróżnia się kilka klas – od intensywnie dymi­jących po niepalne, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie dachu, który jest najbardziej narażoną częścią budynku w trakcie pożarów. Dorken, lider w dziedzinie rozwiązań dachowych, pokazuje, jak zapewnić optymalną ochronę przeciwogniową dachu oraz jak ważne są klasy ogniowe.

W Polsce każdego roku notuje się ponad 150 000 pożarów, a co piąty z nich ma miejsce w domach, co wynika z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną.[1] Jednym z najniebezpieczniejszych momentów podczas pożarów jest zapalenie się dachu, który zazwyczaj stopniowo się zawala i rozprzestrzenia ogień po całym budynku. Równocześnie ta część może szybko ulec pożarowi, ponieważ gazy powstające w wyniku spalania są lżejsze od powietrza, co powoduje ich unoszenie się w górę budynku i nagrzewanie dachu. Przy budowie dachu warto wybierać materiały, które najlepiej zabezpieczają przed pożarem. W ramach europejskiego systemu produkty budowlane są testowane pod kątem reakcji na ogień, uzyskując jedną z siedmiu podstawowych Euroklas, które świadczą o bezpieczeństwie pożarowym. 

– Jednym z materiałów budowlanych stosowanych w konstrukcji dachu, który może zapobiegać rozwojowi pożaru, są membrany, jednak przy ich wyborze warto zwracać uwagę na klasy ogniowe. Zastosowanie odpowiednich niepalnych membran sprawia, że produkt ten nie wydziela dużych ilości ciepła i dymu oraz nie ulega rozgorzeniu. Membrana dachowa zazwyczaj pokrywa całą powierzchnię dachu, co sprawia, że nie bierze udziału w rozprzestrzenianiu się ognia – wyjaśnia Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dachu?

Materiały stosowane na dachach należy szczególnie starannie analizować pod kątem klas ogniowych zgodnych z europejską normą EN 13501-1. Wyróżnia się w niej siedem głównych klas: A1, A2, B, C, D, E i F. Wśród nich najwyższa odporność ogniowa oznaczona jest literą A, natomiast najniższa literką F. Informacje o klasach są również uzupełnione danymi na temat ilości dymu generowanego podczas pożaru. Są one wyrażane za pomocą oznaczeń s1, s2 lub s3, gdzie pierwsze określa brak dymu lub jego nieznaczną ilość. Producenci podają także informacje o obecności płonących kropli lub cząstek, używając liter d0, d1, d2. Pierwsza oznacza najwyższy poziom zabezpieczenia w tym zakresie i potwierdza brak występowania zapalnego kapania przez 600 sekund.

Oprócz konkretnych klas materiałów warto również zwrócić uwagę na ich rodzaj. Konstrukcje stalowe czy stalowo-żelbetowe nie palą się, jednak w wysokiej temperaturze stal może ulegać odkształceniom, co prowadzi do uszkodzenia budynku. Natomiast konstrukcje drewniane palą się w różnym stopniu, w zależności od gatunku drewna. Twarde drewno z drzew liściastych jest mniej palne niż miękkie drewno sosnowe czy świerkowe.

Membrany dla ochrony przeciwogniowej

Przy projektowaniu dachu, który ma zwiększać bezpieczeństwo przeciwpożarowe, warto również zwrócić uwagę na parametry techniczne membran. Produkty te podczas montażu rozkładane są na całej powierzchni dachu, dlatego mogą powstrzymywać rozprzestrzeniający się ogień. Jednak nie wszystkie membrany są niepalne. Podczas zakupu należy więc zwrócić uwagę na klasę ogniową oraz testy, które przeszedł materiał. Obecnie najlepsze pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego membrany posiadają klasę B-s1, d0, co oznacza, że mają niewielki wkład w rozwój pożaru, a wartość ciepła spalania jest niska. Ich spalanie emituje także mało lub brak dymu i nie powoduje uwalniania płonących kropli w ciągu 600 sekund. Tego rodzaju właściwości membrany szczególnie chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia zapoczątkowanego na dachu, np. w wyniku awarii instalacji, fotowoltaiki lub uderzenia pioruna.

– Membrany pełnią na dachu ważne funkcje ochronne, takie jak ochrona przed warunkami atmosferycznymi czy zapewnienie izolacji, a ich niepalność to dodatkowa cecha, którą dysponuje tylko część produktów. Warto rozważyć ich zastosowanie, jeśli budynek jest szczególnie narażony na pożary lub jeśli jego charakterystyka wymaga wyjątkowej ochrony, np. w przypadku obiektów zabytkowych lub drewnianych – tłumaczy Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta.

W związku z zmianami klimatycznymi przewiduje się coraz częstsze występowanie nieprzewidywalnych zjawisk, które mogą prowadzić do pożarów. Ochrona budynków przed tego typu zagrożeniami stanie się więc coraz ważniejsza.

[1] https://

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *