Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Pierwsze wypłaty dla klientów deweloperów

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zapewnia ochronę nabywcom nowych domów i mieszkań z rynku pierwotnego. Choć rozpoczął swoją działalność dwa lata temu, pełne objęcie wszystkimi inwestycjami nastąpi dopiero od lipca 2024 roku. W ubiegłym roku miały miejsce pierwsze wypłaty dla klientów, którzy doświadczyli niewywiązywania się dewelopera z umowy. DFG czekają kolejne wyzwania, w tym uruchomienie portalu DOM w sposób operacyjny.

Zdjęcie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny Pierwsze Wypaty Dla Klientw Deweloperw 59315a6, NEWSFIN

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zapewnia ochronę nabywcom mieszkań /123RF/PICSEL Reklama

Całkowita wartość umów deweloperskich zarejestrowanych w systemie DFG wynosi już niemal 75 mld zł. Fundusz chroni nabywców domów i mieszkań z rynku pierwotnego, kupowanych m.in. na podstawie umowy deweloperskiej (umowa musi być podpisana w obecności notariusza). Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych deweloperów. Fundusz jest zarządzany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Na koniec stycznia 2025 roku ochrona DFG obejmowała blisko 140 tysięcy nabywców. Są to osoby fizyczne – klienci, którzy zawarli umowy dotyczące zakupu domu lub mieszkania w inwestycjach, których sprzedaż rozpoczęła się nie wcześniej niż 1 lipca 2022 roku (jeżeli deweloper wcześniej sprzedał chociaż jedno mieszkanie w danej inwestycji, to mógł sprzedawać kolejne bez ochrony DFG aż do 1 lipca 2024 roku włącznie), a od 2 lipca 2024 roku ochrona obejmie wszystkich nabywców, którzy podpisali lub podpiszą umowy deweloperskie.

Reklama

W 2024 roku miały miejsce cztery przypadki wypłat z DFG, a całkowita kwota tych wypłat wyniosła 2,2 mln zł. Każdy z tych przypadków dotyczył opóźnienia w przeniesieniu własności. Oznacza to, że klienci skorzystali z ustawowego przywileju polegającego na tym, że jeśli deweloper nie przeniesie własności w określonym czasie, klienci mogą odstąpić od umowy – w takiej sytuacji uruchamiane są wypłaty z DFG. Warto dodać, że każdy z tych czterech przypadków dotyczył innego dewelopera oraz różnych inwestycji.

Kiedy możliwy jest zwrot środków z DFG?

DFG chroni 100% środków przekazanych przez nabywcę na rachunek powierniczy. Oznacza to, że nabywca będzie mógł odzyskać wszystkie wpłacone środki w określonych okolicznościach. Są one wymienione w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (tzw. ustawa deweloperska). Mowa o takich sytuacjach jak:

  • upadłość dewelopera (o ile nikt nie podejmie się dokończenia inwestycji);
  • odstąpienie od umowy przez syndyka lub zarządcę;
  • upadłość banku prowadzącego MRP (mieszkaniowy rachunek powierniczy);
  • odstąpienie od umowy przez nabywcę oraz brak zwrotu pieniędzy przez dewelopera w ciągu 30 dni od odstąpienia.

Przy czym, zwrot środków z DFG jest możliwy jedynie wtedy, gdy odstąpienie było spowodowane jedną z przyczyn wymienionych w art. 43 ustawy deweloperskiej (m.in. brak istotnych elementów umowy; niedostarczenie nabywcy prospektu informacyjnego; niezgodność informacji zawartych w prospekcie z danymi, na podstawie których zawarto umowę deweloperską lub gdy dane zawarte w prospekcie, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym w dniu jej zawarcia; brak przeniesienia własności w terminie określonym w umowie; nieusunięcie przez dewelopera istotnych wad lokalu).

Opóźnienie w przekazaniu mieszkania – po jakim czasie można zerwać umowę?

W trakcie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *