Mieszkań na sprzedaż w Krakowie w coraz mniej

Mieszkan Na Sprzedaz W Krakowie W Coraz Mniej 2ec8293, NEWSFIN

Wysoka sprzedaż napędzana przez Bezpieczny Kredyt 2% oraz wyjątkowo niski poziom nowych inwestycji deweloperskich zaowocowały 36% r/r spadkiem liczby ofert mieszkań na sprzedaż w Krakowie. Jeszcze gorzej wygląda dostępność mieszkań z rynku pierwotnego. W ofercie deweloperów jest ich o 48% mniej niż przed rokiem. Ceny mieszkań na sprzedaż w Krakowie – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – przekroczyły 14 tys. zł/m2, a zainteresowanie nabywców z miesiąca na miesiąc rośnie. 

Aktualna dostępna w serwisie Otodom oferta mieszkań na sprzedaż w Krakowie skurczyła się w porównaniu do ubiegłorocznej o 36%. Jeszcze bardziej, bo o 48% spadła liczba ofert mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego. Nabywcy na koniec sierpnia mogli wybierać spośród 11,3 tys. ogłoszeń, z czego zaledwie 4,3 tys. stanowiły mieszkania oferowane przez deweloperów.

Mieszkan Na Sprzedaz W Krakowie W Coraz Mniej C33df88, NEWSFIN

Wszystko to odbywa się przy znacznie większej aktywności kupujących. W porównaniu do danych sprzed roku liczba wyszukiwań wzrosła o 15%. Jest to wzrost relatywnie niski w porównaniu do 43% r/r wzrostu wyszukiwań w całym kraju. Warto jednak zauważyć, że sierpień 2022 r. był na rynku krakowskim dość nietypowy. Sierpień jest tradycyjnie miesiącem szczytu sezonu na najem studencki. Wobec bardzo ograniczonej oferty mieszkań na wynajem i skokowego wzrostu czynszów najmu, część potencjalnych najemców, która dysponowała odpowiednimi środkami, “testowała” możliwość zastąpienia najmu zakupem mieszkań dla swoich studiujących dzieci. Porównując dane o liczbie wyszukiwań mieszkań na sprzedaż w lipcu 2023 r. (pierwszym miesiącu obowiązywania BK2%) oraz w lipcu 2022 r. widzimy 64% wzrost zainteresowania mieszkaniami na sprzedaż w Krakowie.

ZOBACZ: Raport z rynku najmu – sierpień 2023

Mieszkan Na Sprzedaz W Krakowie W Coraz Mniej Af73e71, NEWSFIN

Doskonale obrazuje to też spojrzenie na rynek pierwotny. Wyraźny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań widoczny jest już od chwili zapowiedzi wprowadzenia dopłat do kredytu hipotecznego (BK2%). Przełożyło się to na skokowy wzrost sprzedaży, która w lipcu br. przekroczyła 1000 lokali. Był to najwyższy wynik sprzedaży deweloperskiej w Krakowie od maja 2021 r.  W sierpniu była ona aż o 227% wyższa niż przed rokiem. Dla przypomnienia, sierpień 2022 r. był najgorszym sprzedażowo miesiącem, od początku badań prowadzonych przez Otodom, a zatem od 2019 r. Wyraźnie wzrosła też – już od stycznia – liczba rezerwacji.

Mieszkan Na Sprzedaz W Krakowie W Coraz Mniej 8301842, NEWSFIN

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czy mieszkania na sprzedaż w Krakowie będą droższe?

Czy mieszkania na sprzedaż w Krakowie będą droższe?

Na rynku pierwotnym za 1 m2 mieszkania trzeba było na koniec sierpnia zapłacić średnio 14,2 tys. zł. Oznacza to że w porównaniu do sierpnia 2022 r. ceny wzrosły o 22% . Na rynku wtórnym jest odrobinę taniej, ale i tak średnie ceny przekraczają 14,0 tys. zł. To wzrost o 14% r/r. Malejąca liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów oraz pobudzany Bezpiecznym Kredytem 2% i obniżką stóp procentowych popyt tworzą środowisko do dalszego wzrostu cen mieszkań.

Mieszkan Na Sprzedaz W Krakowie W Coraz Mniej 9e5c7a1, NEWSFIN

Przeczytaj także:

  • Stabilizacja w budownictwie mieszkaniowym [GUS]
  • Czy zabraknie mieszkań na sprzedaż?
  • Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *