W Karpatach Zachodnich w lwowskim obwodzie, nieopodal granicy z Polską, powstaje GORO Mountain Resort – luksusowy, całoroczny ośrodek narciarski. To zła wiadomość dla górali z Podhala, którzy w tym sezonie doświadczyli szczególnie niskiej frekwencji.
/Ewa Falkiewicz/REPORTER /East News
Właściciele pensjonatów w Zakopanem skarżyli się, że w czasie tegorocznych ferii liczba turystów była niewystarczająca. Niektórzy wskazywali na wpływ pogody, inni uważali, że z powodu inflacji Polacy nie mogą sobie pozwolić na wyjazdy. Pojawiły się również opinie, że gości wcale nie było mniej, ale wzrosła liczba hoteli i nowych miejsc noclegowych. Obłożenie w szczycie zimowej przerwy w Zakopanem osiągnęło 70 proc. To i tak całkiem dobrze. Dla porównania, w Pieninach wynosiło ono jedynie 10-15 proc. W Szczawnicy część pensjonatów nie otworzyła się na ferie w ogóle.
Reklama
Koszt budowy GORO Mountain Resort wyniesie 1,5 miliarda dolarów
Dla zarządzających polskimi ośrodkami narciarskimi oraz tamtejszych przedsiębiorców GORO Mountain Resort stanowić będzie kolejne wyzwanie. Nowoczesny, luksusowy i całoroczny ośrodek narciarski powstaje pomiędzy miejscowościami Różanka a Wołosianka w obwodzie lwowskim. Znajduje się w odległości około 60 km od przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska. Inwestycję w Karpatach Zachodnich realizuje właściciel sieci paliw Okko, Vasyl Danyliak. Szacowany koszt budowy kurortu to 1,5 miliarda dolarów, z czego 500 milionów wyłoży Okko. Pozostałe środki mają pochodzić od inwestorów.
„Całkowita powierzchnia GORO Mountain Resort wyniesie niemal 1200 hektarów, z czego 360 hektarów przeznaczono na infrastrukturę górską oraz narciarską, a ponad 800 hektarów na rozwój obiektów hotelowych, handlowych i rekreacyjnych. W ciągu najbliższych 15 lat firma planuje zbudować 41 tras narciarskich o łącznej długości 75 km, z 342 hektarami pokrywy śnieżnej, 17,5 km wyciągów narciarskich, w tym dwie nowoczesne gondole oraz 11 wyciągów krzesełkowych, a także ośrodki Welcome i Mountain. Powstanie tu pierwsza w Ukrainie i najdłuższa kolejka gondolowa (2,8 km) oraz najdłuższa trasa narciarska (3,8 km), a także 25 hoteli z 5500 pokojami” – informuje o inwestycji Okko na swojej stronie.
Czy ukraiński kurort przy granicy z Polską odbierze turystów góralom?
Firma planuje zakończyć pierwszy etap budowy kurortu w latach 2028-2029. Nie ukrywa, że ma nadzieję na przyciągnięcie klientów z zagranicy. „Nowy projekt rekreacyjny w górach powinien stać się magnesem dla ukraińskich i zagranicznych turystów oraz potencjalnych inwestorów, umieszczając nowoczesną ukraińską lokalizację górską na turystycznej mapie Europy” – powiedział cytowany w komunikacie Vasyl D