Od 2000 roku Polska zajmuje drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wzrostu produkcji przemysłowej, ustępując jedynie Irlandii. Według Eurostatu, średnioroczny wzrost w całej UE wynosi 0,6%. Włochy i Portugalia doświadczyły największych spadków. W ciągu ostatnich 25 lat przemysł farmaceutyczny, elektrotechniczny i motoryzacyjny odnotowały znaczący wzrost.
/ 123RF/PICSEL
Jeden z największych wzrostów produkcji przemysłowej w UE. Dane Eurostatu.
Polska jest drugim krajem w Unii Europejskiej, po Irlandii, który odnotował jeden z największych wzrostów produkcji przemysłowej od 2000 roku, jak wskazują dane opublikowane w środę przez Eurostat. Najgłębsze spadki produkcji odnotowano we Włoszech i Portugalii.
Według szacunków Europejskiego Urzędu Statystycznego, średni roczny wzrost produkcji przemysłowej w UE od 2000 r. wynosił około 0,6%. Najwyższe średnie wskaźniki wzrostu odnotowano w Irlandii (5,6%) i Polsce (4,9%). Eurostat podkreśla, że Irlandia jest wyjątkowym przypadkiem ze względu na znaczne wahania gospodarcze w ciągu ostatnich 25 lat. Niemniej jednak kraje Europy Środkowej, takie jak Polska, Litwa, Estonia i Słowacja, odnotowują stały roczny wzrost produkcji przemysłowej przekraczający 4%.
Reklama
Spadki produkcji przemysłowej, na czele z Włochami i Portugalią
Największe spadki produkcji przemysłowej odnotowano we Włoszech (-1,1%) i Portugalii (-0,9%). Spadki odnotowano również w Hiszpanii, Grecji, Francji i Luksemburgu. Eurostat zauważa, że w tych krajach „produkcja przemysłowa spadła w czasie kryzysu finansowego, a następnie jedynie częściowo się odbudowała, pozostając w stagnacji”. Wyjątkiem jest Grecja, która od 2021 roku odnotowuje pozytywne trendy.
Produkcja przemysłowa w całej UE gwałtownie spadła podczas kryzysu finansowego – przed 2007 r. średni roczny wzrost wynosił 2%, ale w latach 2008 i 2009 produkcja spadła łącznie o 8,3%. Po kryzysie nastąpiło ożywienie, choć przerwane w latach 2012 i 2013. W 2020 r. pandemia COVID-19 dodatkowo negatywnie wpłynęła na sektor przemysłowy.
Główne trendy przemysłowe w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 25 lat
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza sektor farmaceutyczny dynamicznie się rozwijał w całej UE, plasując się w pierwszej trójce najszybciej rozwijających się branż w dziewięciu krajach. Eurostat wskazuje również na produkcję sprzętu elektrycznego, samochodów, maszyn, komputerów i urządzeń optycznych jako sektory dynamicznie rozwijające się.
Z kolei górnictwo i wydobycie odnotowują stały spadek od czasu kryzysu finansowego . W rezultacie aktywność w tych sektorach w UE spadła o połowę w ciągu ostatnich dwóch i pół dekady. Produkcja energii również uległa stagnacji. Statystyki Eurostatu obejmują górnictwo i wydobywanie, przetwórstwo przemysłowe oraz wytwarzanie i dostarczanie energii elektrycznej, gazu, pary wodnej i powietrza do układów klimatyzacyjnych. Nie uwzględniają one jednak danych dotyczących zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami.
Wymagana obsługa JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL