Grupa Orlen podsumowała audyt dotyczący nieprawidłowości w spółce, który obejmował okres od stycznia 2016 do lutego 2024. W wyniku blisko 120 postępowań, które składały się na ten rozległy audyt, ujawniono, że państwowy koncern multienergetyczny poniósł straty, które można liczyć w miliardach złotych – informuje money.pl, powołując się na komunikat Orlenu. W rezultacie ustaleń dokonanych podczas audytu, do prokuratury mają być skierowane kolejne zawiadomienia.
/Karol Makurat/REPORTER /East News
Orlen od kwietnia 2024 r. prowadzi audyty dotyczące działalności koncernu w ciągu ostatnich ośmiu lat. Część procedur są realizowane przez audytorów wewnętrznych, jednak większość kwestii spółka analizuje samodzielnie w ramach postępowań wewnętrznych.
„Łączna liczba działań kontrolnych, które dotyczyły decyzji podejmowanych w latach 2016-2024, wyniosła dotychczas 118. Na tę liczbę składa się 15 audytów śledczych przeprowadzanych przez firmy audytorskie i kancelarie prawne oraz 103 audyty i kontrole przeprowadzane przez pracowników Orlenu” – informuje Orlen w komunikacie, który cytuje serwis money.pl.
Reklama
Wielki audyt w Orlenie. Blisko 120 postępowań, z czego 64 już zakończonych
Orlen informuje, że do tej pory zakończono 64 postępowania kontrolne, a kilkadziesiąt kolejnych jest w toku. „Z uwagi na wciąż ujawniane nieprawidłowości planowane są następne czynności sprawdzające, które mogą zakończyć się wnioskami do prokuratury” – zaznacza koncern, dodając, że do tej pory złożono 16 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, „w tym przez byłego prezesa spółki, członków zarządu oraz menedżerów wyższego szczebla”.
To nie koniec – Orlen współpracuje również z organami ścigania, przekazując im wyniki swoich procedur kontrolnych, np. w sprawach, które prokuratura wznowiła. „Jednym z takich przypadków jest kwestia zagranicznej darowizny środków ochrony osobistej w trakcie pandemii COVID-19” – podaje komunikat.
Liczne zarzuty wobec poprzednich władz Orlenu. Dotyczą m.in. inwestycji w nierentowny Ruch
Orlen w komunikacie cytowanym przez money.pl informuje także, że audytorzy potwierdzili m.in. nieprawidłowości w procesie przejęcia udziałów w spółce Ruch. „Audytorzy wskazują, że najpierw zapadła decyzja o zakupie firmy, a dopiero później zamawiano analizy i opinie, które miały uzasadnić tę decyzję. Ujawniono również, że przyjęty Program Restrukturyzacji od samego początku był nierealny, co już wtedy alarmowali zewnętrzni doradcy Orlenu” – informuje koncern.
„Skutkiem tego było konieczność rosnącego zaangażowania kapitałowego koncernu w nierentowną spółkę. Łączna kwota osiągnęła niemal 950 mln zł i według audytorów jest trudna do odzyskania” – dodano.
PKNORLEN
– – – akt.: 02.04.2025, 07:45
- Otwarcie