Na czwartkowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (ZWZ) Orlenu poddano pod głosowanie uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy. Gigant branży paliwowo-energetycznej zamierza przeznaczyć niemal 7 miliardów złotych (6 zł na akcję). Wśród projektów uchwał ZWZ znalazł się również wniosek o nieudzielenie absolutorium byłemu zarządowi Orlenu, którym kierował Daniel Obajtek. Uchwała ta została przyjęta, co oznacza, że Daniel Obajtek nie uzyskał absolutorium.
/ Karol Makurat /Reporter
Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Spółki zdecydowano o przeznaczeniu niemal 7 miliardów złotych (kwota wynosząca 6.965.652.294,00 PLN) na wypłatę dywidendy (6,00 PLN na jedną akcję).
Ustalono, że dywidenda zostanie wypłacona z zysku netto za rok 2024 w wysokości prawie 4 miliardów złotych (3.944.314.694,14 PLN) oraz z kapitału zapasowego spółki, utworzonego z zysków lat ubiegłych, wynoszącego ponad 3 miliardy złotych (3.021.337.599,86 PLN).
Orlen wypłaci znaczną dywidendę
Zwyczajne Walne Zgromadzenie ustaliło datę 14 sierpnia 2025 roku jako dzień dywidendy (posiadanie akcji Orlenu warunkujące wypłatę dywidendy) oraz datę 1 września 2025 roku jako termin wypłaty dywidendy.
Reklama
Na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Orlenu udzielono absolutorium obecnemu zarządowi z prezesem Ireneuszem Fąfarą. Natomiast akcjonariusze nie przyznali absolutorium byłemu prezesowi spółki Danielowi Obajtkowi oraz wcześniejszym członkom zarządu, którym kierował.
W przypadku aktualnych członków zarządu Orlenu, w tym prezesa Ireneusza Fąfary, projekty uchwał przygotowane na czwartkowe posiedzenie ZWZ przewidywały udzielenie absolutorium za rok 2024, co zostało zaakceptowane przez akcjonariuszy, w tym głosami Skarbu Państwa.
W odniesieniu do byłych członków zarządu, których kadencje wygasły 6 lutego 2024 roku lub wcześniej, a także Józefa Węgreckiego, odwołanego z zarządu 20 kwietnia 2024 roku, projekty uchwał przedstawione na obrady ZWZ nie przewidywały udzielenia absolutorium, co również zostało poparte przez akcjonariuszy, w tym głosami Skarbu Państwa.
Orlen. Daniel Obajtek bez absolutorium
Ostatecznie absolutorium nie otrzymali: Daniel Obajtek, który pełnił funkcję prezesa Orlenu od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku, oraz członkowie jego zarządu, w tym oprócz Węgreckiego: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał R. (zatrzymany przez ABW w związku z dochodzeniem dotyczącym spółki Orlen Trading Switzerland GmbH), Jan Szewczak, Piotr Sabat, jak również Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak oraz Robert Perkowski.
W uzasadnieniu rekomendacji dla ZWZ o nieudzieleniu absolutorium Orlen wskazał na nieprawidłowości stwierdzone w audytach i kontrolach, które obejmowały m.in. niedopełnienie obowiązków w zakresie zarządzania strategicznego, operacyjnego oraz nadzoru właścicielskiego w odniesieniu do spółki zależnej Orlen Trading Switzerland, a także niewłaściwy nadzór nad realizacją planu restrukturyzacji spółki Ruch.
Poniżej znajdują się wyniki głosowania nad projektem uchwały o nieudzieleniu Danielowi Obajtkowi absolutorium